Wizyta Ministra Mariusza Haładyja i sesja wykładowa

W piątek 25 stycznia w Sopocie odbyło się pierwsze w 2013 roku Śniadanie Biznesowe Polsko – Szwedzkiej Izby Gospodarczej. Po raz pierwszy gościliśmy w Mera Spa Hotel w Sopocie- nowym na mapie Trójmiasta obiekcie, znakomicie oddającym skandynawski klimat otwartości i bliskości z naturą. Tematem wiodącym spotkania było Porównanie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Szwecji i w Polsce.

Gościem specjalnym był minister Mariusz Haładyj, który w ramach Ministerstwa Gospodarki pracuje nad regulacjami gospodarczymi mającymi na celu uproszczenie procedur, tak by bardziej sprzyjały działalności firm w Polsce. Minister przedstawił aktualnie wprowadzane oraz te jeszcze dyskutowane rozwiązania mające usprawnić proces zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju.

Modelowym przykładem kraju, gdzie procedury administracyjne działają przede wszystkim z myślą i na korzyść przedsiębiorców jest Szwecja. Prezes Polsko – Szwedzkiej Izby Gospodarczej dr Tadeusz Iwanowski poprzez porównanie szwedzkich rozwiązań z tymi stosowanymi w Polsce, wskazał błędy w polskiej administracji i jednocześnie nakreślił pożądane kierunki działań dla organów legislacyjnych. Minister Haładyj uznał po spotkaniu, że należy zanalizować przedstawione propozycje ze Szwecji , tak by przyniosły pożytek polskim przedsiębiorcom.

Znakomici prelegenci z Raiffeisen Polbank przedstawili sposoby wspierania wymiany handlowej pomiędzy Szwecją i Polską. Słuchacze mogli zapoznać się z ofertą banku skierowaną zarówno do importerów jak i eksporterów, między innymi opcją factoringu, która zabezpiecza przed nieterminowym płaceniem faktur przez kontrahentów zagranicznych, czym znaczenie ogranicza ryzyko utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa. Specjalnym gościem konferencji był również przedstawiciel Raiffeisen banku na rynki skandynawskie ? pan Lars Bergström.

Wraz z mecenasem Wojciechem Kawczyńskim z Kancelarii Kawczyński ? Kieszkowski mogliśmy poznać atrakcyjną na czas kryzysu formę prowadzenia działalności, jaką jest Spółka z o.o. Spółka komandytowa. Z kolei przedstawiciel firmy Abbeys, Europejskie Doradztwo Finansowe przybliżył gościom ostatnie możliwości starania się o środki unijne z budżetu przewidzianego na lata 2007 ? 2013.

Ostatnim punktem merytorycznym Śniadania była prezentacja działalności Izby w ostatnim kwartale zeszłego roku oraz plany na rok 2013, w tym możliwość uczestnictwa w branżowych targach w Szwecji i ewentualne misje gospodarcze do Szwecji.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania było rozlosowanie wśród gości atrakcyjnych nagród ufundowanych przez Raiffeisen Polbank oraz hotel Mera.

Relacja ze spotkania w TVP Gdańsk, Panorama rozpoczyna się na 13 min 27 sek:

www.tvp.pl/gdansk/informacja/panorama/wideo/25012013-1830/9871078

Archiwa