Wizyta premiera Szwecji w Polsce

Premier Szwecji, Ulf Kristersson z wizytą w Warszawie

Podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem Premierzy rozmawiano o potrzebie zacieśnienia współpracy obronnej, militarnej, zarówno w regionie Morza Bałtyckiego jak i w całej Europie oraz bilateralnie między Polską a Szwecją a także nt. kryzysu na wschodniej granicy Polski oraz działalności kryminalnych gangów. Premier Kristersson spotkał się też z prezydentem Andrzejem Dudą i odwiedził Frontex, Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej, która wspiera kraje UE i kraje strefy Schengen w zarządzaniu granicami zewnętrznymi UE i w walce z przestępczością transgraniczną. Wśród gości ze Szwecji również Minister Sprawiedliwości Gunnar Strömmer.
-Decyzja Szwecji w sprawie przystąpienia do NATO była jedną z najlepszych wiadomości jakie usłyszeliśmy w Warszawie, uznał polski premier. Polska i ja osobiście jesteśmy gotowi do pełnego wsparcia w tej sprawie, oświadczył Donald Tusk.

Do przyjęcia Szwecji do NATO brakuje jedynie głosu Węgier rządzonymi przez Viktora Orbana. Węgierski rząd domagał się, aby szwedzki premier Ulf Kristersson przybył do Budapesztu przed głosowaniem w węgierskim parlamencie. Ostatecznie szef szwedzkiego rządu zdecydował się na wizytę w Budapeszcie po wizycie w Polsce. Oficjalnymi tematami rozmów były dwustronna współpraca w zakresie obronności, bezpieczeństwa oraz przygotowania do węgierskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2024 r. Jednak decydującą kwestią było przedłużenie umowy dotyczącej leasingu szwedzkich samolotów Jas Gripen i podpisanie umowy na  sprzedaż dodatkowych czterech. Węgry korzystają z  14 szwedzkich myśliwców Jas Gripen od 2001 r.

Oczekuje się, że Węgry ratyfikują wejście Szwecji do Sojuszu w poniedziałek.

https://lnkd.in/dTh5T7H4
zdjęcia z fb Ambasady Szwecji

Archiwa