Warunki dla innowacji w Polsce i Szwecji

W Polsce warunki dla tworzenia innowacji są trudne – tak uważa trzy czwarte dyrektorów najwyższego szczebla dużych firm zagranicznych; jedynie 24 proc. respondentów jest odmiennego zdania – wynika z Globalnego Barometru Innowacyjności GE.

Badanie objęło ponad trzy tysiące menedżerów najwyższego szczebla z 26 krajów świata i zostało przeprowadzone w kwietniu i maju b.r. W Polsce wzięło w nim udział ok. 150 dyrektorów firm zatrudniających powyżej 6 tys. osób.

“24 proc. respondentów uważa, że Polska stworzyła środowisko sprzyjające innowacjom. To znaczy, że 76 proc. uważa, że jest trudno. To jest wyzwanie, które stoi przed wszystkimi – to jest i infrastruktura i rozwiązania legislacyjne, to są zachęty być może finansowe, ale też systemowe” – mówiła podczas wtorkowej prezentacji raportu prezes GE na Polskę i kraje nadbałtyckie Beata Stelmach.

Z raportu wynika, że problemem jest rządowe wsparcie dla innowacji. W ostatnim roku odsetek polskich badanych uważających, że jest ono dobrze zorganizowane wyniósł 17 proc. (co oznacza spadek o 5 pkt proc. w stosunku do poprzedniej edycji raportu).

Zdaniem ankietowanych, aby poprawić ten stan rzeczy, rząd powinien podjąć działania zmierzające do lepszego dostosowania programów studiów do potrzeb biznesu (96 proc. wskazań), zwiększenia ochrony własności intelektualnej (95 proc.) oraz poufności informacji i tajemnicy firmy (93 proc.).

Według Barometru Innowacyjności, zaledwie jedna piąta polskich respondentów jest zdania, że rząd i władze publiczne przeznaczają wystarczające środki na wsparcie innowacyjnych firm.

Wyniki pokazują, że polscy zarządzający są w większym stopniu niż ich zagraniczni odpowiednicy, skłonni do ponoszenia strat w krótkim terminie, aby spowodować działania innowacyjne. 40 proc. badanych w naszym kraju uważa, że nie należy przywiązywać nadmiernej wagi do potencjalnych strat krótkookresowych, jakie mogą spowodować działania innowacyjne. Na świecie ten odsetek jest znacznie niższy – wynosi 28 proc.

Jednym z krajów, które osiągnęły znakomite wyniki w badaniu jest Szwecja, trzeci najbardziej innowacyjny kraj na świecie. ? Szwecja osiąga spektakularne wyniki i nie wykazuje żadnych większych słabości ? uważa Bruno Lanvin, dyrektor jednej z największych prywatnych szkół zarządzania i biznesu INSEAD.

Szwecja osiągnęła największy sukces w obszarach t.j. ?Badania i rozwój? oraz ?Wiedza i potencjał nowych technologii?.

Pierwsze miejsce w raporcie zajęła Szwajcaria, drugie ? Wielka Brytania. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Finlandia, Holandia, USA, Singapur, Dania, Luksemburg oraz Chiny.

 

8470

 

Źródła: www.pb.pl, www.thelocal.se

Archiwa