Szwedzkie podatki już nie najwyższe na świecie

Nowe statystyki Eurostatu pokazują, że Szwecja, która przez wiele lat miała najwyższe podatki na świecie, znajduje się obecnie na 4. miejscu, za Danią, Belgią i Francją, a tuż przed Finlandią. Szwedzkie podatki stanowiły niegdyś 50% PKB, obecnie jest to 44,8% PKB, co oznacza różnicę ponad 100 miliardów SEK.

Najnowsze dane, opublikowane też przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wskazują, że podatki szwedzkie osiągnęły najniższy poziom od 37 lat ? 44,3% – i w aż 4 europejskich krajach podatki w 2012 r. były wyższe niż w Szwecji: w Danii, Francji, Belgii i Włoszech. Najwyższe podatki w Szwecji były w 1990, 1999 i 2000 r., kiedy wynosiły 51,5%. Kiedy w 2006 r. Moderaci doszli do władzy obniżyli podatki z 48,3% do obecnego poziomu 44,3%.

Według Andreasa Bergha, ekonomisty z Lund, zajmującego się badaniami nad państwem dobrobytu, jest to wynik prowadzonej polityki ekonomicznej, obniżającej udział podatków w gospodarce. Przy obecnym trendzie, w ciągu 6 ? 7 lat podatki mogą zostać obniżone poniżej średniej europejskiej, która wynosi 40%. To może doprowadzić do swego rodzaju krytycznego punktu, kiedy nastąpi zmiana systemu i obywatele będą musieli sami płacić za część usług.

Według Magdaleny Andersson, rzecznika Socjaldemokratów ds. podatków: najważniejszy jest nie poziom, na którym są podatki, ale to, czy mamy wystarczająco dużo pieniędzy, aby opłacić edukację dzieci, czy zapewnić potrzebną opiekę zdrowotną. Natomiast Anna Kinberg Batra, przewodnicząca Partii Moderatów w Komisji Finansowej w Riksdagu, stwierdziła, że trudno dokładnie określić, jak bardzo podatki mogą jeszcze zostać obniżone, aby uczynić Szwecję bardziej konkurencyjną w stosunku do innych krajów i by stała się atrakcyjniejszym krajem zarówno dla pracodawców jak i potencjalnych pracowników.

Andreas Bergh uważa jednak, że wyborcy powinni otrzymać konkretny komunikat, by mieć szanse na demokratyczną i długofalową dyskusję polityczno ? gospodarczą w sprawie ustalenia pułapu podatków w Szwecji.

Źródła: Dagens Nyheter, Dagens Industri, Morgonekot

Archiwa