Szwecja – NATO. Wniosek akcesyjny ratyfikowany przez turecki parlament

Wniosek akcesyjny Szwecji został ostatecznie ratyfikowany przez turecki parlament. Do zapewnienia Członkostwa Szwecji w Sojuszu konieczna jest też decyzja Węgier.

Po 20 miesiącach negocjacji Ankara postanowiła dać Sztokholmowi zielone światło. Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO i ustawa została już podpisana przez prezydenta Erdogana.  Dokumenty zostaną teraz przekazane amerykańskiemu Departamentowi Stanu – przekazał Tobias Billström, minister spraw zagranicznych Szwecji.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że ratyfikacja będzie powiązana z zatwierdzeniem przez amerykański Kongres zgody na sprzedaż Turcji samolotów F-16 i części zamiennych. Amerykańska dyplomacja, która twierdziła, że obie sprawy nie są ze sobą powiązane, z zadowoleniem przyjęła decyzję tureckiego parlamentu.

-“Był to priorytet dla prezydenta Joe Bidena. Szwecja jest silnym i zdolnym partnerem wojskowym. Jej członkostwo w NATO uczni Stany Zjednoczone i Sojusz bezpieczniejszymi i silniejszymi” – napisał w mediach społecznościowych doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

– Przez długi czas Szwecja była niezaangażowana i neutralna, więc jej wejście do NATO będzie radykalną i zasadniczą zmianą. Niektórym politykom trudno to zaakceptować, ale większość establishmentu i społeczeństwa jest pozytywnie nastawiona do członkostwa Szwecji w NATO. Może mieć to wpływ na rolę, jaką w nadchodzących latach Szwecja odegra w polityce zagranicznej – ocenia prof. Rikard Bengtsson z Uniwersytetu w Lund.

Zgoda ze strony Turcji oznacza, że w tej chwili jednym krajem blokującym członkostwo Szwecji w NATO są Węgry, gdzie głosowanie nad ratyfikacją było wielokrotnie przekładane. Przyczyną opóźnień ma być krytyka stanu węgierskiej demokracji przez szwedzkich polityków. – Zmiana w Polsce spowodowała osłabienie pozycji Orbana i jego dalszą izolację. (…) Wiadomo, że prędzej, czy później ratyfikuje to wstąpienie Szwecji – uważa prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Viktor Orban zaprosił ostatnio premiera Szwecji na rozmowy do Budapesztu. Orban stwierdził, że “intensywniejszy dialog mógłby przyczynić się wzmocnienia zaufania”. Szef szwedzkiej dyplomacji oświadczył, że nie widzi powodu, dla którego Szwecja miałaby negocjować z Węgrami.

 Na podstawie artykułu autorstwa Justyny Kazimierczak, Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szwedzka Telewizja (SVT.se) przytacza liczne reakcje i komentarze polityków zarówno ze Szwecji jak i zagranicznych, w tym Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który „ oczekuje, że Węgry możliwie najszybciej zakończą ratyfikację. Członkostwo Szwecji czyni NATO silniejszym, a my wszyscy bezpieczniejsi.”

Tymczasem Szwecja wzmacnia współpracę z NATO. Rozpoczęły się największe od dziesięcioleci ćwiczenia NATO, w Steadfast Defender 2024 uczestniczy  90 000 żołnierzy ze Szwecji i krajów Sojuszu. Jednym z zadań jest przeprowadzenie transportów sił zbrojnych z Północnych Stanów Zjednoczonych do Europy, przez północne regiony Norwegii, Szwecji i Finlandii. Ćwiczenia potrwają do maja.

https://www.linkedin.com/in/magdalena-pramfelt-16721024a/recent-activity/all/

Foto: Tomas Bengtsson/TTEtt svenskt militärfordon

Foto nr 1 w tekście na 1 stronie : astrakan/ imagebank.sweden.se

 

Archiwa