Szczyt w Madrycie -Turcja popiera członkostwo Szwecji i Finlandii


Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK —poinformował w pierwszym dniu szczytu NATO w Madrycie na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

“Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu- powiedział Stoltenberg w pierwszym dniu szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

-Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Jako przyszli członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK,  Partią Pracujących Kurdystanu i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji – dodał. – Członkostwo Finlandii i Szwecji oznacza dla nich zwiększone bezpieczeństwo, uznał szef NATO. Ostatnie negocjacje mają mieć miejsce w przyszłym tygodniu, oświadczyła minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde..

W maju Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przystąpienie do NATO. Poparcie społeczne w tych krajach dla wejścia do NATO  wyraźnie wzrosło po agresji Rosji na Ukrainę.

Każde rozszerzenie NATO wymaga jednomyślnej zgody członków Sojuszu. Turcja jest członkiem NATO od 1952 r.

Business Insider/PAP/ Svt.se

Foto : sr.se

Archiwa