Sytuacja polityczna w Polsce powodem do niepokoju wśród szwedzkich przedsiębiorców?

W ostatnich miesiącach wprowadzono w Polsce wiele radykalnych reform w polityce wewnętrznej, co może się odbić echem na gospodarce i handlu międzynarodowym. Ze względu na sceptyczne podejście rządu do Unii Europejskiej zagraniczni przedsiębiorcy obawiają się wprowadzenia ograniczeń gospodarczych, stwierdza Tomas Lundin w czołowym szwedzkim dzienniku Svenska Dagbladet z dnia 11.01.2016.

Od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku polski rynek otworzył się na zagranicznych przedsiębiorców. Wiele firm z krajów członkowskich, w tym Szwecja, postanowiło założyć swoje oddziały w Polsce. Przykładem mogą być Skanska (obecnie największy prywatny pracodawca w Polsce), Volvo, ABB, Ericsson, IKEA oraz H&M. Dla IKEA Polska jest nie tylko bardzo dobrym rynkiem zbytu, ale także jednym z głównych rejonów produkcyjnych.

Również Peter Magnus Nilsson w swoim artykule dla Dagens Industri zwraca uwagę na bliskość relacji handlowych obu krajów. Szwecja bezpośrednio inwestuje więcej na polskim rynku niż na chińskim, co uwidacznia ścisłą współpracę obu europejskich państw.

Jednakże w świetle ostatnich wydarzeń wielu ekonomistów przewiduje, że Polska nie będzie już tak atrakcyjnym miejscem do inwestycji, jak w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ partia rządząca stawia przede wszystkim na rozwój rodzimych przedsiębiorstw. Tomas Lundin w SvD wskazuje, że Unia Europejska jest nieco zaniepokojona proponowanymi ustawami nowego rządu, gdyż przyjęcie ich może doprowadzić do oziębienia stosunków z Brukselą. Kwestie Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych są na tyle kontrowersyjne, że Komisja Europejska rozważa objęcie Polski specjalnym nadzorem, pisze autor.

Publicysta cytuje wypowiedź Daniela Larssona z Business Sweden w Warszawie, który uważa, że szwedzcy przedsiębiorcy wciąż traktują Polskę jako dobrego partnera handlowego i mają nadzieję, że zawirowania polityczne nie wpłyną na współpracę obu państw.

Źródła:

”Polens vändning oroar svenskt näringsliv”, Tomas Lundin. Svenska Dagbladet, 11.01.2016

”Vårda relationerna med Polen”, PM Nilsson. Dagens Industri, 05.01.2016

 

Archiwa