Scania testuje elektryczne ciężarówki

Elektryczne pojazdy ciężarowe rozpoczęły testy na drodze publicznej. Pierwsza e-autostrada w Szwecji to odcinek drogi E16 w pobliżu Gävle, na północ od Sztokholmu. Projekt elektrycznych samochodów ciężarowych wspiera rozwój idei transportu nie korzystającego z paliw kopalnianych.

Technologia, którą testuje Scania, polega na podłączeniu ciężarówek do kabli napowietrznych za pomocą pantografu, który znajduje się na ich dachach. Wtedy silniki pojazdu przełączają się z zasilania paliwowego na elektryczne. Zaletą tej technologii jest wszechstronność. Na odcinku drogi, który jest zelektryfikowany, pojazd korzysta z napędu elektrycznego, poza nim działa jako hybryda. Hybrydowy układ napędowy testowanych pojazdów Scania jest zgodny z Euro 6, może też być zasilany biopaliwem. Pojazdy pobierają energię za pośrednictwem pantografu umocowanego na wsporniku za kabiną. Ten czerpie ją z napowietrznej linii biegnącej nad prawym pasem autostrady. Podczas jazdy auta mogą swobodnie łączyć się z siecią i odłączać od niej. Kiedy samochód opuszcza prawy pas, np. podczas wyprzedzania i pantograf zostaje odłączony od przewodów, auto jest napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym, zasilanym przez akumulatory. Atutem jest tu połączenie efektywności technologii kolejowej z elastycznością transportu samochodowego.

Inwestycja w elektryfikację drogi E16 w Gävle została przeprowadzona w ramach rządowego programu zamówień publicznych, wspierającego rozwój innowacyjnych rozwiązań. Rząd Szwecji zapewnił publiczne środki w wysokości 77 mln koron szwedzkich, a dodatkowe 48 mln dostarczyli przedsiębiorcy i władze regionu Gävleborg, przez który przebiega droga. Twórcami projektu są Trafikverket – ministerstwo transportu Szwecji, szwedzka agencja energii Energimyndigheten, agencja Vinnova oraz firmy Scania i Siemens. Za koordynację projektu odpowiadają władze regionu Gävleborg.

Scania przewiduje uruchomienie w Szwecji do 2030 roku floty pojazdów uniezależnionych od paliw kopalnych. Jego realizacja wpłynie na wzrost konkurencyjności kraju, jako dostawcy rozwiązań dla zyskującego na znaczeniu zrównoważonego transportu drogowego.

http://edroga.pl/images/galeria-edroga/Mobilnosc/zewnetrzne/scania-siemens-ehighway.jpg

http://edroga.pl/images/galeria-edroga/Mobilnosc/zewnetrzne/scania-siemens-ehighway.jpg

Źródło: Scania, Edroga.pl

http://edroga.pl/mobilnosc/szwedzi-testuja-elektryczna-droge-130712896

 

Archiwa