Reakcje na Brexit w Szwecji

Przewiduje się, że pozycja Szwecji w Unii Europejskiej osłabnie po Brexicie, donosi dziennik Svenska Dagbladet. Szwedzi w wielu kwestiach mają podobne opinie do Brytyjczyków i często głosowali tak samo – teraz, gdy zabraknie jednego kraju o podobnych priorytetach, Szwecja może napotkać wiele trudności.

Innym powodem do zmartwienia jest możliwość, że obywatele Szwecji, wzorem Brytyjczyków, zechcą opuścić Unię Europejską. Szwecja wstąpiła do UE w 1994 roku, jednak nie obyło się bez podzielenia społeczeństwa na gorących zwolenników i przeciwników dołączenia do wspólnoty. Wystąpienie Wielkiej Brytanii może ponownie skłonić Szwedów do przemyśleń na temat członkostwa w UE.

 

Ewentualnymi zmianami w finansach martwi się między innymi Annika Falkengren, szefowa banku Skandinaviska Enskilda Banken, którego akcje spadły w poniedziałek o ok 5%. Jak donosi dziennik Svenska Dagbladet, twierdzi ona, że rynek finansowy czekają w najbliższej przyszłości spore trudności

O ewentualne skutki Brexitu nie martwi się jeszcze natomiast Johan Karlström, dyrektor szwedzkiej firmy budowlanej Skanska. Twierdzi on, że dopóki nie pojawi się więcej informacji na  temat konsekwencji Brexitu, firma będzie pracować tak, jak do tej pory. Skanska ma silną pozycję na brytyjskim rynku budowlanym – ok 12% dochodu z całego rynku – a w Szwecji brytyjscy pracownicy uczestniczą m. in. w budowie nowego szpitala Instytutu Karolinska.

 

Premier Szwecji Stefan Lövfen oraz rząd zgadzają się, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE powinno nastąpić jak najszybciej, jednak nie zamierzają naciskać. Twierdzą, że i Brytania i kraje członkowskie UE powinny mieć czas na przygotowania.

 

Źródła: Artykuły Svenska Dagbladet

 

http://www.svd.se/falkengren-fruktar-langvarig-finansiell-oro/om/brexit-och-ekonomin

 

http://www.svd.se/fem-omraden-i-svensk-politik-som-paverkas-av-en-brexit#sida-2

 

http://www.svd.se/skanska-business-as-usual-i-storbritannien/om/svenska-reaktioner-pa-brexit

Archiwa