Port Lotniczy Gdańsk -Pirs zachodni Terminalu T2 gotowy, gratulujemy!

Zakończyła się trwająca od 2019 roku rozbudowa terminalu na gdańskim lotnisku. Powstał nowy zachodni pirs
Terminalu T2. Dzięki nowej przestrzeni będzie można zwiększyć liczbę odprawianych podróżnych, a także poprawić
komfort obsługi. Koszt inwestycji to ponad 255 milionów złotych netto. Oficjalne otwarcie odbyło się 23 czerwca. Nowy obiekt to dodatkowa przestrzeń. Obsługa pasażerów dzięki niej będzie szybsza, sprawniejsza i prowadzona w doskonałych warunkach. Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy jest członkiem Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, z Gdańska mamy szereg wygodnych połączeń z miastami w Szwecji. 

Pirs zachodni Terminalu T2, czyli większe możliwości

Dzięki pirsowi Port Lotniczy Gdańsk zyskuje prawie 16 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni (dotychczas było około 45 tys. m kw.). Będą w nim obsługiwani podróżni z krajów strefy Schengen jak i spoza niej. Na parterze pirsu jest część przylotowa, a na piętrze strefa odlotów. Specyfiką działania i zarządzania nowego obiektu będzie możliwość dostosowania punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb, poprzez zwiększanie lub zmniejszanie odpowiednio strefy obsługi Schengen i non-Schengen.

– Kończy się kolejny wielki etap inwestycyjny na naszym lotnisku. Za nami trudny czas dla branży lotniczej. W Porcie Lotniczym Gdańsk wykorzystaliśmy jednak pandemię koronawirusa, by dokonać skoku rozwojowego, który pozycjonuje nas w czołówce i daleko przed konkurencją. Podjęliśmy śmiałą decyzję i zrealizowaliśmy inwestycję, mimo kryzysu w lotnictwie i strat, które ponosiły firmy w naszej branży. Z perspektywy czasu, sytuacji na rynku inwestycyjnym i budowlanym, wzrostu cen i galopującej inflacji, budowa pirsu została wykonana na dobrych warunkach i za dobrą cenę – mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

– Większy terminal pasażerski to dobra wiadomość szczególnie dla latających do krajów spoza strefy Schengen, takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Gruzja oraz do wakacyjnych miejsc w Turcji, Egipcie, a niedługo także w Meksyku, Dominikanie i Tajlandii oraz na Zanzibarze i Kubie. Podróżujący do tych miejsc będą obsługiwani w nowym pirsie – dodaje Tomasz Kloskowski.

Zwiększona została z 20 do 30 liczba gate’ów odlotowych. Jest więcej punktów odprawy paszportowej w części odlotowej (wzrost z 6 do 8) i przylotowej (z 8 do 12). Mamy większą halę odbioru bagażu i bagażownię przylotową. W nowym pirsie są dwa nowe bus gate’y, przez które pasażerowie będą przechodzić bezpośrednio z terminalu do autobusów, a następnie jechać do samolotów. Przy nowym pirsie są 4 nowe rękawy dla samolotów i mamy ich już w sumie 9.

Jak budowano pirs zachodni Terminala T2

Umowa na realizację nowego pirsu terminalu pasażerskiego w Porcie Lotniczym Gdańsk została podpisana 15 października 2019. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2019. Zrealizowała ją Korporacja Budowlana DORACO za ponad 255 milionów złotych netto. Inwestycja została sfinansowana z obligacji, które wyemitował Port Lotniczy przy współpracy z Bankiem Pekao S.A. oraz ze środków własnych.

– Niezwykle sobie cenimy współpracę z Portem Lotniczym. Odnaleźliśmy partnera, który podobnie jak my, patrzy w przyszłość z dużym optymizmem i pragnie zmieniać na lepszą codzienność milionów ludzi. Nowoczesny terminal reprezentuje światowy poziom, co podkreśla nie tylko branża lotnicza i turystyczna, ale też sami podróżni – mówi Angelika Cieślowska prezes Zarządu Korporacji Budowlanej DORACO.

Pirs zachodni terminalu pasażerskiego został zaprojektowany przez biuro PIG Architekci, które od powstania koncepcji, a potem przez cały okres trwania budowy, prowadziło bezpośredni nadzór autorski nad inwestycją. Założeniem architektonicznym było kontynuowanie rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych, układu konstrukcyjnego i kompozycji fasad zewnętrznych istniejącego terminalu.

Najbardziej charakterystycznym elementem nowego pirsu jest dach. Jego forma, poprzez powtarzalny układ świetlików, nawiązuje do zadaszenia bryły głównej terminalu, bardzo charakterystycznego elementu gdańskiego lotniska. Jest to także odniesienie do istotnej dla tożsamości Gdańska architektury przemysłowej i portowej.

Pirs zachodni Terminalu T2 - widok od strony pasa startowego

www.gdansk.pl

foto : Port Lotniczy Gdańsk					
									

Archiwa