Pierwsza kobieta w historii arcybiskupem Szwecji

Antje Jackelén, biskup w Lund, została wybrana w wyborach do Szwedzkiego Kościoła (15.10. 2013) na arcybiskupa Szwecji. Uzyskując 56% głosów jest pierwszą kobietą, która została głową szwedzkiego Kościoła. Urząd obejmie 15 czerwca 2014 r., kiedy ustępujący arcybiskup Anders Wejryd odejdzie na emeryturę. Na swoje motto wybrała cytat z Biblii: Bóg jest mocniejszy (Gud är större).

Antje Jackelén urodziła się i wychowała w Niemczech. Studiowała teologię m.in. w Uppsali, a święcenia kapłańskie przyjęła w 1980 r. w Sztokholmie. W 2007 r. została wybrana na biskupa Lund Według Pera Eckerdala, jednego z kontrkandydatów, Antje Jackelén jest dobrym teologiem, ma potrzebne doświadczenie, a także umiejętnie obraca się w świecie mediów..

Według Jackelén przed Kościołem stoi wiele wyzwań, które pokrywają się częściowo z wyzwaniami stojącymi przed społeczeństwem m.in.: działanie na rzecz otwartego i równego społeczeństwa, dążenie do bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego podziału światowych zasobów, praca na rzecz pokoju i pojednania między narodami oraz relacji ludzi i natury. Równie ważne jest też stworzenie podstaw do dalszego rozwoju duchowego, szczególnie wśród młodych. Nowa arcybiskup będzie też pracować nad problemami Szwedzkiego Kościóła: zwiększenia ilości jego członków oraz poprawą warunków ekonomicznych i aktywnością poszczególnych parafii.

Jackelén obejmuje urząd w trudnych czasach dla szwedzkiego Kościoła. Choć wciąż 6,4 miliona Szwedów należy do Kościoła protestanckiego, to od 1990 r. liczba odwiedzin spadła z 24 do 16 milionów. Ponadto wielu sprzeciwia się wyświęcaniu kobiet na księży, a część uważa, że Kościół stał się zbyt doczesny.

Zezwolenie na wyświęcanie kobiet w szwedzkim Kościele wydało Zgromadzenie Generalne (Kyrkomötet) w roku 1958. Dwa lata później wyświęcone zostały pierwsze trzy. Decyzja wzbudza wciąż wiele kontrowersji i wielu jest jej przeciwnym pomimo, że minęło już ponad 50 lat oraz, że wynik z 15. października jest przełomowy dla równouprawnienia kobiet i mężczyzn.
Ewangelicko-luterański Kościół stanowi największe wyznanie w Szwecji ( 6,9 mln wiernych, przy 9,5 mln ludności). Do 2000 roku pozostawał Kościołem Państwowym. Wybory, w wyniku których wyłaniani są biskupi i arcybiskup oraz członkowie rad, odbywają się co 4 lata.

Od 2009 roku Kościół Szwedzki udziela ślubu osobom tej samej płci. Od tego samego roku biskupem Sztokholmu jest Eva Brunne, pozostająca w związku z inną kobietą, z którą wspólnie wychowuje dziecko.

W Szwedzkim Kościele wierni zobowiązani są do płacenia składki kościelnej, pobieranej przez państwo i przekazywanej następnie Kościołowi m.in. na utrzymanie zabytkowych budynków będących w jego posiadaniu. Do obowiązków Kościoła należy organizowanie pogrzebów dla wszystkich Szwedów i zapewnienie im miejsca pochówku, co finansowane jest z oprowadzanych na ten cel podatków.

Żródła: Svenska Kyrkan (x, x), Svenska Dagbladet, Aftonbladet (x, x)

Archiwa