Odnawialne źródła energii w Polsce i w Szwecji

Państwem, w którym odnotowuje się największy udział zielonej energii w UE jest oczywiście Szwecja. W 2012 roku udział ten sięgał 51 % – ponad połowa wykorzystywanej energii pochodzi zatem ze źródeł odnawialnych. W latach 1990 ? 2010 udział ten zwiększył się o niemal 44 %.

Produkcja energii w Polsce wciąż opiera się na nieodnawialnych surowcach t.j. węgiel kamienny i brunatny. Przyczyną tego są między innymi niedostateczne warunki dla budowy hydroelektrowni. Aby przeciwdziałać wyczerpywaniu się zasobów oraz zwiększonej emisji dwutlenku węgla, Polska stara się jednak zwiększać produkcję i wykorzystanie zielonej energii.

Celem narzuconym przez UE jest pozyskiwanie 15 % energii ze źródeł odnawialnych, natomiast według danych Eurostatu, w 2012 roku Polska pozyskiwała zaledwie 11 % energii ze źródeł odnawialnych. Można jednak mówić o stopniowym wzroście, ponieważ w 2010 roku wskaźnik ten wynosił zaledwie 10,4 %.

W całej Unii Europejskiej udział energii odnawialnej zwiększył się z 13 % w 2011 roku do 14,1 % w 2012 roku.

Najważniejszymi źródłami szwedzkiej energii odnawialnej są obecnie energia wodna oraz biomasa. Energia wodna jest w dużym stopniu wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej, podczas gdy bioenergię wykorzystuje się głównie do ogrzewania.

W Szwecji produkuje się niemal sześć razy więcej energii wodnej niż w Polsce – przede wszystkim dlatego, że istnieją tu doskonałe warunki naturalne, a więc duża ilość wartkich rzek. Zasoby hydroenergetyczne Polski szacuje się na 13,7 TWh rocznie, podczas gdy Szwecja produkuje aż 78,8 TWh*. To właśnie z elektrowni wodnych pochodzi najwięcej energii wyprodukowanej w Szwecji, a drugim miejscu znajduje się energia atomowa, której udział wynosi 37 %.

Do ogromnego sukcesu Szwecji w zakresie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych przyczynia się przede wszystkim duża liczba elektrowni wodnych oraz spore zasoby biomasy w połączeniu z aktywną polityką energetyczną rządu.

W Polsce, alternatywne źródła energii dopiero zaczynają zyskiwać na popularności. Aktualnie najwięcej energii pozyskuje się z biomasy. Wzrasta także udział w rynku energetyki wiatrowej.

 

energia 2012 2

 

Źródła: www.stat.gov.pl, www.wbj.pl

Archiwa