Magdalena Andersson wybrana ponownie na premiera Szwecji

Magdalena Andersson została ponownie wybrana na premiera Szwecji i to jako szefowa gabinetu jednej partii – Socjaldemokratów,  (Socialdemokraterna). Zaproponowała rozbudowany 23- osobowy rząd z udziałem wielu kobiet. W swoim exposé Pani premier jako podstawowe działania rządu wymieniła zwalczanie przestępczości, zmniejszenie segregacji, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, zapewnienie miejsc pracy i stworzenie warunków dobrobytu w całym kraju. Andersson została 34 premierem Szwecji i jest pierwszą w historii kraju kobietą, która pokieruje szwedzkim rządem.

Magdalena Andersson wybrana poprzednio 24 listopada na premiera Szwecji w kilka godzin później podała się do dymisji. Zgodnie z konstytucją rząd koalicyjny powinien ustąpić, jeśli jedna z partii decyduje się na odejście. Swe poparcie wycofała Partia Zielonych,  (Miljöpartiet) po tym jak szwedzki parlament przyjął propozycję budżetu na przyszły rok zaproponowaną przez prawicową opozycję.

Po zapowiedzeniu w sierpniu br. swojej dymisji, Stefan Löfven oficjalnie zrezygnował ze swojego stanowiska premiera Szwecji. Nowym przewodniczącym szwedzkiej partii Socjaldemokratów została Magdalena Andersson. Przez ostatnie siedem lat pełniła funkcję Ministra Finansów. Analitycy podkreślają, że nowy rząd będzie prowadził ofensywną politykę by wygrać przyszłoroczne wybory.

Źródła: svt.se;aftonbladet.se;sverigesradio.se, svt.se

Archiwa