Northvolt – kolejna inwestycja w Gdańsku – powstaje Centrum Skalowania Biznesu

W Gdańsku powstaje Centrum Skalowania Biznesu szwedzkiej firmy Northvolt, (Northvolt Global Scaling Services) – centrum kompetencyjne wraz z Centrum Badawczo-Rozwojowym w zakresie usług IT. Jest to już kolejna inwestycja Szwedów w Gdańsku, po wybudowaniu fabryki Northvolt w Gdańsku Stogach. Centrum Skalowania Biznesu  to odpowiedź spółki na szybkie tempo wzrostu oraz na potrzebę poszukiwania zrównoważonych rozwiązań zapewniających rozwój i efektywność firmy.

– Z wielką satysfakcją ogłaszam kolejny krok milowy w rozwoju działalności Northvolt w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem firmy w Gdańsku udowodniły, że jest to dobre miejsce do inwestowania, przede wszystkim dzięki możliwości zatrudnienia zdolnych i zaangażowanych pracowników – mówił podczas spotkania zorganizowanego w Agencji Rozwoju Pomorza prezes polskiej spółki, Robert Chryc-Gawrychowski. 

Pracownicy nowej spółki będą wspierali firmę Northvolt w takich obszarach, jak: finanse i księgowość, zakupy, zarządzanie łańcuchem dostaw, usługi IT oraz HR. Zapewni to efektywne funkcjonowanie oraz zrównoważony rozwój firmy.

– Nasze ambicje związane z Northvolt Global Scaling Services wykraczają daleko poza standardy Centrum Usług Wspólnych. Będziemy odgrywać kluczową rolę w realizacji aspiracji rozwojowych Northvolt. Staniemy się centrum tworzenia wartości dzięki wydajnemu świadczeniu usług i najnowocześniejszemu zarządzaniu procesami – dodał Alexander Streif, wiceprezes ds. doskonałości łańcucha dostaw i skalowania biznesu w Northvolt.

Rekrutacja do Centrum Skalowania Biznesu już się rozpoczęła, a spółka planuje do końca 2024 roku zatrudnić około 90 osób.

Zgodnie z planami,  ekspansja firmy będzie miała miejsce głównie w Europie. W gigafabryce w Szwecji produkowane są już ogniwa bateryjne, planowana jest także budowa kolejnego zakładu produkcyjnego o podobnej skali w Niemczech. Spółka przygotowuje się również do realizacji inwestycji w Kanadzie.

Northvolt został założony w 2016 roku w Sztokholmie, w Szwecji. Będąc pionierem w zrównoważonej produkcji baterii, firma otrzymała zamówienia o wartości 55 miliardów dolarów od kluczowych klientów, w tym BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group. Obecnie firma dostarcza baterie ze swojej pierwszej gigafabryki Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji oraz z kampusu badawczo-rozwojowego i industrializacyjnego Northvolt Labs w Västerås w Szwecji, przy wsparciu ponad 5500 pracowników w Szwecji, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, USA i Kanadzie. Od 2018 roku firma działa również w Polsce, gdzie produkuje systemy bateryjne dla przemysłu oraz magazyny energii. Od początku działalności Northvolt w Gdańsku otrzymuje istotne wsparcie od Invest in Pomerania. Począwszy od udzielenia pomocy w procesie wyboru lokalizacji i rozpoczęcia budowy specjaliści z inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza opiekowali się kluczową inwestycją szwedzkiego potentata.

Więcej na temat historii firmy na www.northvolt.com – poinformowała portal netka.gda. pl Anna Sobolewska – dyrektor ds. komunikacji oraz Public Affairs Northvolt Systems Poland.

Wśród gości spotkania byli m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego; Magdalena Pramfelt – honorowa konsul generalna  Szwecji w Gdańsku, Katarzyna Dobrzyniecka – dyrektor Loży Gdańskiej BCC – Business Centre Club, Dariusz Nieć – dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Tomasz Limon – prezes stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza; Alan Aleksandrowicz – prezes InvestGDA – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Zródło : https://www.arp.gda.pl/1851,informacje-prasowe?tresc=16873

Fundusze Europejskie #FunduszeUE #FunduszeEuropejskiedlaPomorza

Fot na stronie nr 1 – Agencja Rozwoju Pomorza

fot. Andrzej Malicki

Prezes Magdalena Pramfelt i Prezes Robert Chryc – Gawrychowski. Fot. Andrzej Malicki

Archiwa