Grattis Sverige! Najlepsze życzenia Szwecjo!

6 czerwca to święto narodowe, data wywodzi się z czasów Gustawa Wazy, w ten dzień roku 1523 roku Gustaw Waza, dziad Zygmunta III Wazy został koronowany na Króla Szwecji, kładąc tym samym podwaliny pod nowoczesne i silne państwo. 6 czerwca 1809 roku to także data reform prowadzących do pierwszej w Szwecji  konstytucji.

W 1916 roku 6 czerwca został ogłoszony Dniem Flagi po wprowadzenia szwedzkiej flagi w wyniku rozpadu Unii Szwedzko-Norweskiej w 1905 roku.

Szwedzi obchodzą swoje święto od 1983 roku. Tego dnia otwierają się podwoje Zamku Królewskiego, który można odwiedzić bez opłat, udostępniona też zostaje Biblioteka Bernadottów ( gdzie przez 16 lat kustoszem był Polak, dr Adam Heymowski, bibliotekarz i heraldyk), jak co roku przy bramie wita gości następczyni tronu z rodziną. Para królewska spędziła ten dzień w Olofström, gdzie gmina obchodziła swoje 50-lecie, odwiedzając również Volvo Cars. Ceremonie mają też miejsce w Skansenie mieszczącym się na Królewskim Zwierzyńcu, a na drzewcach w ogrodach domów zawieszane są żółto-niebieskie flagi, zwykle Szwedzi spędzają ten dzień na świeżym powietrzu. 

To również dzień kiedy cudzoziemcom zostają wręczone przyznane wcześniej szwedzkie paszporty świadczące o obywatelstwie kraju, ceremonia w Sztokholmie odbywa się w Ratuszu Miejskim, tym samym, gdzie obywa się kolacja noblowska.

Na zdjęciu królewna Wiktoria z mężem księciem Danielem oraz dziećmi Estelle i Oskarem.

kungahuset.se, sweden.se, imagebanksweden.se

A lot of people gathered inside the City Hall of Stockholm.

Archiwa