Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji, Allhelgonadagen

W Szwecji Dzień Wszystkich Świętych przypada co roku w sobotę między 31 października a 6 listopada, w tym roku przypada 4 listopada. W tym dniu na cmentarzach w całym kraju zapala się znicze ku pamięci bliskich i krewnych, którzy odeszli.

Największy cmentarz w Sztokholmie to Skogskyrkogården, spoczywa na nim wielu znanych Polaków, min. kustosz Biblioteki Bernadottów dr Adam Heymowski, bibliotekarz i heraldyk, Lech Bengt Kukulski, architekt, malarz i działacz Solidarności.

Skogskyrkogården uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł współczesnej architektury w Szwecji i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej o jego architektach i historii: www.skogskyrkogarden.se

 

Poniżej dr Adam Heymowski podczas realizacji filmu o polsko-szwedzkiej historii (wspólnie z Magdaleną Pramfelt dla Szwedzkiej Telewizji).

https://usercontent.one/wp/www.strefa.se/wp-content/uploads/2020/04/heymowski-740x483.jpg?media=1651662255

Życiorys ( Wikipedia)

Był synem adwokata, dra praw Stanisława Hejmowskiego (19001969) i Anny Chrzanowskiej h. Nowina (ur. 1902). Do Szwecji przeniósł się w roku 1945, po pobycie w niemieckim obozie koncentracyjnym. W latach 1950-1955 studiował socjologię i nauki pomocnicze na Uniwersytecie w Uppsali. Jego praca magisterska dotyczyła zjawiska włóczęgostwa na terenie Szwecji i była na tyle nowatorska, że opublikowano ją na łamach “Sociala Meddenlanden” w 1956. W 1969 obronił pracę doktorską, którą było szczegółowe studium socjologiczne “Swedish Travellers and Their Ancestry”, którą włączono jako jeden z tomów do “Acta Universitatis Uppsaliensis”[1].

Wieloletni dyrektor Królewskiej Biblioteki w Sztokholmie (prywatnej biblioteki królów szwedzkich), wiceprezydent Szwedzkiego Narodowego Komitetu Genealogii i Heraldyki, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, autor wielu naukowych publikacji, głównie z dziedziny heraldyki polskiej, autor wielu projektów herbów (m.in. herbu Lecha Wałęsy, jako kawalera Orderu Serafinów)[2].

PTH przyznaje nagrodę jego imienia za “najlepsze prace z zakresu heraldyki, genealogii i nauk pokrewnych”.

FOTO Skogskyrkogarden : Cecilia Larsson Lantz/Imagebank.sweden.se

Archiwa