Midsommar! 🌼☀️🌺W tym roku wigilia święta przesilenia letniego obchodzonego w krajach Północy przypadła 21 czerwca, a 22 czerwca – w j. szwedzkim – Midsommardag. 🇸🇪 Świętuje cała Szwecja, przy czym regiony mają swe charakterystyczne elementy i wydarzenia. Wspólne to umajenie drzewka symbolizującego urodzaj i płodność, wokół którego tańczy się przyśpiewki w tym o żabkach… i oczywiście potrawy- śledziki z młodymi ziemniakami, łosoś, truskawki i tzw. nubbe – zwykle kieliszek akwawity.
☀️🇸🇪 Święto obchodzone jest również poza granicami kraju – Prezes PSIG, Honorowa Konsul Generalna Szwecji Magdalena Pramfelt uczestniczyła w celebracji w Ambasadzie Szwecji w Warszawie i w Gdańsku wraz z diasporą szwedzką.
☀️Od Midsommar zaczyna się czas urlopów – wymagane min. 3 tygodnie! Wrażenie, że staje cały kraj – już w okresie industralizacji korzystano z długich letnich dni by solidnie wypocząć!

Tradycja Midsommar to odpowiednik słowiańskiej nocy Kupały i obyczaje znajdziemy podobne jak zbieranie 7 rodzajów kwiatów na łące, by wróżyć powodzenie w miłości, śpiewy i tańce przez tę krótką noc do rana.

zdjęcia Anna Hallans, Imagebank.sweden.se

Archiwa