150 lat wolności gospodarczej w Szwecji

Szwecja świętuje w tym roku rocznicę uchwalenia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z tej okazji dziennik Svenska Dagbladet ogłosił plebiscyt na ?Przedsiębiorcę wszech czasów ?.

Johan August Gripenstedt, ówczesny minister finansów, zniósł 150 lat temu cechy rzemieślnicze, wprowadzając wolność rzemiosła. Ustawa jest uznawana za jedną z najważniejszych w historii Szwecji.

Uchwalenie ustawy o swobodzie gospodarczej przyczyniło się do zwiększenia wzrostu gospodarczego w Szwecji, która z biednego kraju rolniczego stała się jednym z najbogatszych krajów przemysłowych. Dzięki rozwojowi przedsiębiorczości wzrósł także szwedzki eksport i rozpoczęła się budowa państwa socjalnego.

W ustawie od początku istniał zapis dotyczący równych praw do zakładania działalności gospodarczej dla mężczyzn i kobiet. Kobiety szczególnie wyróżniały się w działalności związanej z opieką społeczną i edukacją.

Alexander Husebye, prezes Centrum Historii Przedsiębiorczości* powiedział w wywiadzie dla dziennika Svenska Dagbladet, że Ericsson, dostawca usług dla operatorów telekomunikacyjnych jest jednym z najbardziej niezwykłych przedsiębiorstw w całej 150 ? letniej historii szwedzkiej działalności gospodarczej.

– Ericsson został założony przez jedną osobę, Larsa Magnusa Ericssona, który przyszedł na piechotę z Värmland do Sztokholmu. Po studiach w Berlinie spotkał swoją obecną żonę, Hildę Simonsson. Miał wtedy zaledwie 17 lat. Dzięki pożyczce od rodziców Hildy mógł zbudować swój warsztat. Na początku firma była małym zakładem na przedmieściach Sztokholmu, ale rozwinęła się szybko i stała się globalnym przedsiębiorstwem. To fantastyczne. ? mówi Alexander Husebye.

W związku z rocznicą dziennik Svenska Dagbladet ogłosił 7 kwietnia plebiscyt na ?Przedsiębiorcę wszech czasów ?. Bierze w nim udział 100 szwedzkich przedsiębiorców, którzy odnieśli największy sukces w biznesie. Zwycięzca zostanie wyłoniony 26. maja.

Lista kandydatów i głosowanie.

*Centrum för Näringslivshistoria

Źródło: www.svd.se

Archiwa