W Szwecji wzrosła liczba zagranicznych pracowników

W Szwecji wzrosła liczba delegowanych pracowników, czyli osób zatrudnionych w zagranicznych przedsiębiorstwach, które wykonują tymczasowe prace. Jest ich więcej niż przypuszczano. Od 1 lipca 2013 r., gdy wprowadzono obowiązek rejestracji, w Arbetsmiljöverket, szwedzkim urzędzie ds. bezpieczeństwa i higieny pracy odnotowano 25 000 osób.

Licząc w skali miesiąca w Szwecji przebywa 6000 pracowników. Większość przedsiębiorstw reprezentuje branżę budowlaną i rzemieślniczą. Pochodzą one z głównie z Niemiec (16 %), Polski (13,7%)i Litwy.(7,2%).* Dużą grupę stanowią również firmy z Indii, pracujące w sektorze IT, w tym zajmujące się oprogramowaniem.

Warunki zatrudnienia delegowanych pracowników są od dawna przedmiotem konfliktów zarówno w Szwecji jak i w UE. W 2007 r. sąd unijny podczas rozpatrywania tzw. sprawy Laval, łotewskiej firmy uznał, że szwedzkie związki zawodowe mogą wymagać minimalnych pensji i innych minimalnych warunków jedynie, jeśli pracownicy są oddelegowani, nie ogólnie na rynku pracy.

W celu możliwości kontroli czy zagraniczne przedsiębiorstwa przestrzegają minimalnych warunków pracy w branży budowlanej UE zamierza wprowadzić prawo, zgodnie z którym odpowiedzialność za ich przestrzeganie przez poddostawców usług ponosić będzie główny wykonawca, czego od dawna domagał się szwedzki związek zawodowy Byggnads.

Oprócz obowiązku rejestracji zagranicznych przedsiębiorstw w Szwecji od 1 lipca 2013 r. należy również wyznaczyć osobę kontaktową.-Współpracujące ze sobą strony będą mogły w miejscu pracy, gdzie pracują oddelegowane osoby, ocenić sytuację i przypilnować przestrzegania warunków pracy, do których pracownicy mają prawo w Szwecji, powiedziała Szwedzkiemu Radiu Alexandra Falke, przedstawicielka szwedzkiego urzędu ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szwedzkie Radio

*dane Arbetsmiljöverket, dot. 31.12.2013

Archiwa