Szwecja wciąż na czwartym miejscu w kwestii równości między płciami

Szwecja po raz szósty z rzędu zajęła czwarte miejsce w tegorocznym rankingu Światowego Forum Ekonomicznego (raport World Economic Forum’s Global Gender Gap 2014), dotyczącym równości pomiędzy płciami. Dla porównania Polska zajęła miejsce 57. W zestawieniu wzięto pod uwagę 142 państwa.

Celem raportu jest obserwacja, czy środki oraz możliwości są rozdzielone po równo między kobiety i mężczyzn, niezależnie od ich ogólnego poziomu przychodów. Mierzone są nierówności w takich kwestiach jak względy ekonomiczne, edukacja, wpływy polityczne, zdrowie.

Czołówkę państw o największej równości między płciami zajmują kraje nordyckie. Pierwsze miejsce należy niezmiennie od 2009 roku do Islandii. Na drugim miejscu znajduje się obecnie Finlandia, na 3. – Norwegia, 4.- Szwecja, natomiast na miejsce piąte z ósmego wskoczyła w tym roku Dania.

W pozostałych krajach z pierwszej dziesiątki, poza prowadzącymi w rankingu państwami nordyckimi, różnice z roku na rok są znaczne. Nikaragua wspięła się w tym roku z miejsca 10. na 6., Rwanda zajęła miejsce 7., Irlandia spadła na 8., Filipiny na 9., natomiast Belgia plasuje się na 10., czyli o jedno wyżej niż w roku poprzednim.

Szwecja zajmuje miejsce pierwsze w takich kategoriach jak kobiety na stanowiskach ministerialnych, rekrutacja na studia wyższe oraz kobiety na technicznych i profesjonalnych stanowiskach. Jednocześnie kraj znalazł się poza pierwszą piątką, jeżeli chodzi o równość płac na podobnych stanowiskach pracy oraz proporcje kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Światowe Forum Ekonomiczne zaznacza w komentarzu, że nierówność między płciami zmniejszyła się zaledwie o ułamek w ciągu ostatnich 9 lat. Przewiduje się, że na pełną równość w miejscu pracy trzeba będzie czekać jeszcze 81 lat.

 

www.reports.weforum.org, www.thelocal.se, www.wiadomosci.gazeta.pl

Archiwa