Szwecja chce odejść od reguły nadwyżki budżetowej

Rząd Szwecji zaproponował wyeliminowanie obowiązującej od dwóch dekad reguły utrzymania nadwyżki budżetowej co pozwoliłoby uwolnić środki na inwestycje publiczne i zmniejszyć bezrobocie w największej nordyckiej gospodarce, donosi Bloomberg powołując się na informacje dziennika Dagens Nyheter.

Rząd w Sztokholmie zarządził przegląd planu ramowego, który zakłada nadwyżkę w wysokości 1 procent w ciągu cyklu gospodarczego. W zamian proponuje cel  zrównoważonego budżetu, który w dłuższej perspektywie pozwoliłby na stworzenie przestrzeni dla “tak potrzebnych inwestycji publicznych”.

Będzie to stanowiło ważny sygnał dla inwestorów i innych osób z gospodarki, że rząd bierze odpowiedzialność za finanse publiczne, jak również wzrost gospodarczy i dobrobyt – stwierdzili wspólnie premier Stefan Loefven, minister finansów i minister rynków finansowych.

Według styczniowej prognozy rządu, nie uda mu się osiągnąć nadwyżki w ciągu najbliższych czterech lat jeśli bezrobocie pozostanie na relatywnie wysokim poziomie, a gospodarka zmagać  się będzie  z nabraniem odpowiedniego pędu. Koalicja rządowa obniżyła swoją prognozę wzrostu na 2015 r. do 2,4 proc.

Rząd uzasadnia swoją propozycję tym, że znikła potrzeba celu nadwyżki, ponieważ dług publiczny spadł do około 40 proc. PKB  z około 70 proc. kiedy wprowadzano regułę.

Realizacja tego celu dzisiaj wymagałaby podwyżki podatków i cięcia wydatków o około 75 mld koron ( 9 mld USD).

 

www.pb.pl

 

 

Archiwa