Szczyt NATO w Warszawie będzie największym w historii Sojuszu. Program rozpoczynającego się dziś po południu szczytu obejmuje pięć sesji, które potrwają do wczesnego popołudnia w sobotę. W obradach będą uczestniczyć delegaci z 28 krajów członkowskich i 26 krajów partnerskich. Warszawa ugości na szczycie NATO 18 prezydentów, wśród nich Baracka Obamę, który przybył do Polski dziś w nocy. Ponadto na szczycie zjawi się 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych, 39 ministrów obrony. Polska reprezentacja na szczycie NATO będzie liczyć 42 osoby. Gospodarzem szczytu jest prezydent Andrzej Duda, przewodniczy mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Jak donosi jeden z największych szwedzkich dzienników, Dagens Nyheter, premier Szwecji Stefan Löfven oraz Sauli Niinistö, prezydent Finlandii są obecni na szczycie -mimo, iż Szwecja i Finlandia nie są członkami NATO- ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Gdyby doszło do ataku Rosji na kraje nadbałtyckie, do wojny zostałaby wciągnięte również Szwecja i Finlandia.
Na warszawskim szczycie NATO zapadnie decyzja o “stałej rotacyjnej obecności” batalionów NATO na terenie Polski i krajów bałtyckich. O godz. 13.30, jeszcze przed oficjalną inauguracją, prezydent Duda spotka się z Barackiem Obamą. Szczyt rozpocznie się o godz. 14.30 od oficjalnego powitania gości przez Stoltenberga i Dudę, po którym szefowie państw i rządów NATO odbędą pierwszą turę rozmów, w znacznej części będą one poświęcone bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej. Po sesji przewidziano konferencję prasową Stoltenberga. Na niej sekretarz generalny NATO ma ogłosić podjęte przez szczyt decyzje dotyczące rozmieszczenia natowskich wojsk na wschodnich obrzeżach sojuszu.
Przywódcy państw NATO na szczycie mają zdecydować o tym, jak Sojusz odpowie na wyzwania z niestabilnego Południa oraz ze Wschodu, gdzie Rosja użyła siły do zmiany granic. W połowie czerwca ministrowie obrony NATO potwierdzili decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych, czyli wzmocnionych i samodzielnych batalionów w sile ok. 1000 żołnierzy każdy. Decyzje w sprawach, które państwa będą przewodziły batalionom, które kraje wyślą swoje wojska, gdzie i kiedy trafi każdy z oddziałów, mają zostać ogłoszone właśnie na szczycie w Warszawie.
Źródło: PAP, Dagens Nyheter
http://www.pap.pl/aktualnosci/news,556942,szczyt-nato-w-warszawie.html
http://www.dn.se/nyheter/varlden/vid-attack-mot-baltikum-dras-sverige-in/