Podczas tygodnia politycznego „Almedalen” przedstawiony został unikalny raport pt. „Przyszłość przemysłu”, omawiający perspektywy rozwoju i sytuację ekonomiczną poszczególnych sektorów przemysłowych w Szwecji.
Raport został sporządzony przez Instytut Badawczy Swerea i eksponuje siedem największych trendów w przemyśle, które mają szanse zaistnieć do 2030 roku. Do stworzenia takiej listy przyczyniły się liczne środowiska akademickie, zespoły eksperckie, urzędy i organizacje.
Szwedzki przemysł przeszedł silne przemiany, od początków rozwoju w XVII wieku aż po ekspansję globalnych koncernów t.j. Volvo, SKF czy Atlas Copco. W obecnych czasach pojawiają się jednak wyzwania o zupełnie nowym charakterze, związane z zaawansowanymi technologiami i silną konkurencją na rynku.
Trendami, które zaprezentowano w raporcie są:
– Zrównoważony rozwój – działanie na rzecz ochrony środowiska, coraz większy nacisk przedsiębiorstw na recykling i racjonalne gospodarowanie zasobami.
– System zamiast produktu – budowanie oferty firmy, w której produkty, usługi i finanse są jak najbardziej zintegrowane oraz tworzą wspólną całość; ponadto rosnąca popularność leasingu i usług na zasadzie abonamentu, prenumeraty.
– Crowdsourcing – tworzenie innowacji w oparciu o pracę dużych grup, korzystanie z wiedzy mas, współpraca na zasadzie dialogu z współpracownikami, partnerami, klientami.
– Robotyka, automatyka – przykładem może być robot Yumi, wykorzystywany przez szwedzki koncern ABB.
– Drukowanie przestrzenne – rosnąca popularność drukarek 3D, stosowanych zarówno w marketingu, jaki i w branżach niszowych.
– Inteligentne materiały – zapotrzebowanie na materiały zmieniające własności, reagujące na bodźce, zaprojektowane i dopasowane do określonych celów, np. ekstra lekkie, super mocne, odblaskowe, łatwe do adaptacji.
– Inżynieria – ścisła współpraca IT i przemysłu staje się niezwykle cenna.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu.
www.nyteknik.se