Bezrobocie w Szwecji utrzymuje się na stałym poziomie i będzie w nadchodzących latach największym wyzwaniem dla polityki ekonomicznej, wynika z prognozy gospodarczej przedstawionej przez największą centralę związków zawodowych w Szwecji, LO*.
Przewiduje się, że PKB wzrośnie o 2,5 procent w roku 2014 i 2015 bez uwzględnienia czynników sezonowych. ? Nie jest to przełom dla szwedzkiej gospodarki ? twierdzi ekonomista LO, Lars Ernsäter. ? Rozwój w innych państwach także jest powolny, a polityka ekonomiczna zbyt mało ekspansywna.
Można zauważyć nieznaczną poprawę sytuacji ekonomicznej, jednak wzrost gospodarczy jest słaby, a eksport mniej napędza gospodarkę niż na przykład konsumpcja gospodarstw domowych. W 2015 roku spodziewane jest zahamowanie wzrostu prywatnej konsumpcji ze względu na zmiany w polityce fiskalnej.
– Konsumpcja gospodarstw domowych raczej nie zwiększy się, bezrobocie będzie kształtowało się na poziomie około 8 procent, a inflacja pozostanie niepokojąco niska ? powiedział Lars Ernsäter.
Przewidywany poziom bezrobocia ma utrzymać się przez dwa lata. Trudno jest także znaleźć czynniki, które mogłyby wpłynąć na wzrost inflacji. Jednostkowe koszty pracy nieznacznie zwiększają się, a przedsiębiorcy nie mogą podwyższać cen, podczas gdy koszty związane z importem spadają.
– Widoczne jest, że prognozy dotyczące inflacji przedstawiają bardzo niskie wskaźniki. Jest to najgorsza rzecz, która może przydarzyć się szwedzkiej gospodarce ? wyjaśnia Lars Ernsäter.
Riksbanken* pozostawi stopę referencyjną na poziomie 0,75 procent, a w 2015 roku zacznie ją podwyższać. Pod koniec 2015 roku inflacja ma dojść do poziomu 1,25 procent.
LO będzie starała się także o fiskalny pakiet stymulacyjny w wysokości 70 miliardów koron, który zostanie przeznaczony na walkę z bezrobociem. Pieniądze mają być zainwestowane w infrastrukturę, budowę mieszkań na wynajem oraz programy szkoleniowe dla osób poszukujących pracy.
? Uważamy, że ten pakiet wpłynie na wzrost liczby zatrudnionych o około 100.000 osób. Oznaczałoby to obniżenie bezrobocia o 2 procent.
Ola Petersson, główny ekonomista LO uważa także, że niezbędne są zmiany w systemie edukacji, aby zredukować bezrobocie oraz bardziej surowe przepisy na rynku finansowym, by przeciwdziałać kryzysowi.
Prognozy gospodarcze (zmiana roczna w procentach)
* Landsorganisation
* Szwedzki Bank Centralny