Szwecja jest znana z zajmowania wysokich miejsc w światowych rankingach pod względem poziomu rozwoju państwa. Mowa tu przede wszystkim o World Economic Forum (Światowe Forum Gospodarcze), gdzie Szwecja zajęła 9 miejsce w rankingu konkurencyjności . Można też wspominać o wysokim miejscu jakie zajmuje Sztokholm na liście najszybciej rozwijających się miast w Europie.
Jednak jak Szwecja łączy wzrost gospodarki z niską emisją dwutlenku węgla? Od roku 1990 do 2013 Szwecja zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 22% przy wzroście PKB o 58%. Według najnowszej publikacji Szwedzkiego Instytutu „Greener means richer” (bardziej zielono/ekologicznie znaczy bardziej bogato) jednym z głównych czynników jest system ogrzewania w Szwecji, gdzie ogrzewanie miejskie obejmuje dziś 80% całkowitego ogrzewania i ciepłej wody dostarczanej do szwedzkich budynków mieszkalnych. Około 8% ogrzewania pochodzi z ciepła odzyskiwanego z przemysłów- energii, która w inny sposób by się zmarnowała. Ponadto połowa domów w Szwecji ma pompy ciepła, co pomaga zmniejszyć zużycie energii nawet o 50%.
Ważnym czynnikiem było wprowadzenie w Szwecji w 2003 roku systemu zielonych certyfikatów (Electricity Certificate System), opartego na rynkowym podejściu zaprojektowanym w sposób umożliwiający wzrost produkcji energii odnawialnej przy jednoczesnym wzroście opłacalności jej produkcji. Warto tu wspomnieć o tym, że dziś w Szwecji połowa wyprodukowanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł, głównie z energii wodnej.
Ekspansywne cele stawiane przez Szwecję przyniosły najwyższy odsetek wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych w Unii Europejskiej. Dziś nawet 99% odpadów z gospodarstw domowych podlega recyklingowi lub jest przekształcane w energię. Wszystko to dzięki ekologicznemu podejściu Szwedów i szwedzkiego rządu. W roku 2013 Szwecja zainwestowała ponad 8,5 mld SEK w energię odnawialną.
Wykorzystując wiele możliwości, które są dziś dostępne, ludzkość może jednak poprawić stan klimatu bez konieczności wstrzymywania rozwoju gospodarczego.
eng.si.se