Nowy rząd w Szwecji

Wybory w Szwecji 11 września wygrał blok partii prawicowych. Nowym szefem szwedzkiego gabinetu został Ulf Kristersson, przywódca partii Moderatów, tradycyjnie największej partii prawicy, która w wyborach ustąpiła Szwedzkim Demokratom. Partia SD otrzymała 20,54%, stając się jednocześnie  drugą po Socjaldemokratach partią w Szwecji. 18 października premier nowego centroprawicowego gabinetu składającego się z 3 partii : Moderatów, Chrześcijańskich Demokratów oraz Liberałów, wygłosił exposé i przedstawił ministrów poszczególnych resortów. Dzień wcześniej nowy rząd przewagą trzech głosów  został zatwierdzony przez parlament (Riksdag). 

Istniejąca w Riksdagu, szwedzkim parlamencie od 5 lat Szwedzka Demokracja uznawana  za partię populistyczną, której korzenie sięgają organizacji nazistowskich, zdecydowanie opowiada się za ograniczeniem imigrantów w Szwecji. W wyniku przyjęcia przez Szwecję podczas fali emigracji na świecie w 2015 roku 160 000 uchodźców, których Szwecja nie podołała zintegrować, doszło do powstania licznych gangów,  a tegoroczna statystyka mówi o podwojeniu ilości śmiertelnych ofiar wskutek rozgrywek tych grup.

Do ogłoszonego przez Ulfa Kristenssona składu prawicowego gabinetu nie wejdą jednak Szwedzcy Demokraci. W zamian zostaną spełnione ich cele związane z polityką migracyjną Szwecji.  Suma osób przybywających do Szwecji w skali kadencji zostanie zmniejszona z 6400 do 900 osób, co stanowi minimum w Unii Europejskiej. Ograniczone zostanie również prawo azylowe.

Tak więc nowy rząd stworzą 3 partie prawicy – Moderaci, Chrześcijańscy Demokraci oraz Liberałowie przy współpracy ze Szwedzkimi Demokratami, w ramach podpisanej 14 października umowy Tidsöavtalen.

Ośrodek Studiów Wschodnich, autorka Justyna Gotkowska na podstawie Szwedzkie Radio : 

W exposé premier wymienił cztery najpilniejsze zadania: walkę z przestępczością; przezwyciężenie słabej koniunktury gospodarczej (w tym powstrzymanie rosnącej inflacji i ograniczenie skutków wysokich cen energii) oraz problemów społecznych jak wysoka liczba imigrantów, nieudana ich integracja i związane z tym duże obciążenie dla systemu świadczeń socjalnych; realizacja celów polityki klimatycznej przy zagwarantowaniu rozsądnych cen prądu; wprowadzenie Szwecji do NATO przy uzyskaniu silnej pozycji w Sojuszu i wzmocnieniu własnych sił zbrojnych.

W rękach Moderatów znajdą się wszystkie kluczowe stanowiska w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa: Jessika Roswall została ministrem ds. europejskich w kancelarii rządu; Tobias Billström – ministrem spraw zagranicznych; Johan Forssell – ministrem odpowiedzialnym za pomoc rozwojową i politykę handlową w MSZ; Pål Jonson, dotychczasowy szef parlamentarnej komisji ds. obrony – ministrem obrony; Carl-Oskar Bohlin otrzymał nowe stanowisko ministra ds. „obrony cywilnej” w MON.

Sformowanie rządu w Szwecji nastąpiło kilka tygodni po wyborach parlamentarnych 11 września. Wygrały je partie centroprawicowe na czele ze Szwedzkimi Demokratami, którzy pokonali nieznacznie do tej pory największą Partię Moderatów, kolejno Chrześcijańscy Demokraci i Liberałowie, które zdobyły łącznie 176 z 349 mandatów w Riksdagu.  Największe poparcie w wyborach osiągnęli rządzący do tej pory Socjaldemokraci pod przywództwem premier Magdaleny Andersson. Poprawili oni swój wcześniejszy rezultat, zdobywając 30,33% głosów, ale słabe wyniki partii wspierających do tej pory ich rządy nie pozwoliły im na utrzymanie się u władzy.

Opr.

Magdalena Pramfelt/PSIG

Polecamy komentarz na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich:

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-10-19/nowy-rzad-szwecji-zmiany-wewnetrzne-konsensus-w-bezpieczenstwie

 

Archiwa