Szwecja jest jednym z tych państw UE, w których integracja imigrantów na rynku pracy postępuje najwolniej. Proces integracji został usprawniony, jednak zmiany dzieją się powoli ? wynika z badania przeprowadzonego przez szwedzki dziennik Dagens Nyheter.
W zeszłym roku odnotowano rekordową liczbę emigrantów w Szwecji ? 115.845 osób. Można powiedzieć, że liczba ta niemal podwoiła się w porównaniu z początkiem XXI wieku. W 2006 roku obywatele z tłem imigranckim stanowili zaledwie 16,7 proc. szwedzkiego społeczeństwa. Obecnie wskaźnik liczby osób urodzonych za granicą lub posiadających oboje rodziców urodzonych poza Szwecją przekracza 20 proc. Najwięcej cudzoziemców pochodzi z Azji.
Dziennik Dagens Nyheter podsumował niespełna ośmioletnie rządy koalicji Sojusz dla Szwecji ze szczególnym uwzględnieniem polityki migracyjnej, która według badań Instytutu SOM (Samhälle, Opinion och Medier) jest czwartym najważniejszym czynnikiem determinującym poparcie dla partii politycznych.
Politycy centroprawicowej koalicji napisali w 2006 roku w swym manifeście wyborczym, że ?prowadzenie szwedzkiej polityki integracyjnej nie powiodło się? oraz że trudno jest wejść na szwedzki rynek pracy. Stwierdzenie to potwierdzają badania. W ubiegłym roku niespełna 58 proc. osób urodzonych poza granicami Szwecji posiadało zatrudnienie. Jeżeli chodzi o osoby urodzone w Szwecji, wskaźnik ten był o 10 proc. wyższy. Większe dysproporcje stopy zatrudnienia odnotowano tylko w trzech innych krajach EU: Grecji, Hiszpanii oraz Belgii.
Kilka lat wcześniej Szwecja również plasowała się nisko, jeżeli chodzi o integrację imigrantów, jednak zauważalne są korzystne zmiany w dysproporcjach zatrudnienia pomiędzy osobami urodzonymi w kraju i za granicą. Różnice te zmniejszają się pomimo kryzysu finansowego i słabej koniunktury. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat zaobserwowano nieznaczną zmianę stopy zatrudnienia wśród imigrantów – plus 1,6 proc. Bezrobocie wśród osób urodzonych poza granicami Szwecji zwiększyło się jednak z 13,1 proc. do 16,2 proc.
Badanie wykazało także, że wielu imigrantów pracuje poniżej swoich kwalifikacji: w 2011 roku aż 37 proc. cudzoziemców z wyższym wykształceniem podejmowało prace nie wymagające wysokich kwalifikacji. Przyczyną tej sytuacji może być fakt, że wciąż pojawiają się niedociągnięcia w dokumentowaniu umiejętności i kompetencji imigrantów, a ich doświadczenie nie jest oceniane odpowiednio.
Statystyki pokazują, że liczba imigrantów pobierających zasiłki socjalne zwiększyła się nieznacznie przy istotnym wzroście liczby cudzoziemców: w 2012 roku 139.899 takich osób uzyskało materialną pomoc od państwa, w 2006 roku było to z kolei o 4.673 osób mniej.
Szwecja uznawana jest za jedno z tych państw, które udzielają azylu największej liczbie obcokrajowców. Do maja b.r. azyl w Szwecji uzyskało 12.600 osób. W zeszłym roku odnotowano natomiast rekordową liczbę wydanych pozwoleń na pobyt w Szwecji (116.587), spośród których sporą większość stanowili krewni osób mieszkających w Szwecji, 29 tysięcy ? uchodźcy, a 19 tys. emigranci zarobkowi.