Grupa IKEA poinformowała w czwartek 19 lutego o nabyciu farmy wiatrowej we Wróblewie w województwie łódzkim i zobowiązała się do zakupu kolejnych dwóch: w Gizałkach oraz Lubartowie. Celem jest energetyczne uniezależnienie firmy i produkcja takiej ilości energii odnawialnej, aby pokrywała ona, a nawet przewyższała zużycie w budynkach należących do koncernu IKEA. Do 2020 roku zamiar ten ma być zrealizowany w sklepach na całym świecie. Jest on jednym z kluczowych elementów globalnej strategii zrównoważonego rozwoju prowadzonej przez koncern meblowy.
Nowe farmy wiatrowe mogą wytworzyć łącznie do 339 GWh energii rocznie. IKEA posiada jeszcze trzy farmy wiatrowe na Podkarpaciu (w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich), które według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh rocznie.
Oprócz farm wiatrowych, IKEA inwestuje również w inne odnawialne źródła, t.j. biomasa, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Według prognoz wszystkie sześć farm wiatrowych grupy IKEA w Polsce będzie co roku wytwarzać do 473 GWh energii wiatrowej, co razem z energią cieplną produkowaną z biomasy przez IKEA Industry pokryje całe zapotrzebowanie Grupy na terenie kraju.
Energia wiatrowa na poziomie 473 GWh Odpowiada średniemu rocznemu zużyciu elektryczności przez 225 tys. polskich gospodarstw domowych i umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 449 tys. ton – tyle, ile emituje 155 tys. samochodów.
Do końca roku grupa IKEA zainwestuje 1,5 mld euro w energetykę wiatrową i słoneczną. Zobowiązała się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach i zainstalowania 700 tys. paneli słonecznych na dachach swoich budynków. Oprócz Polski IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.