Podczas piątkowej Gali Evening odbywającej się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, Złotego Oxera 2015 – nagrodę specjalną w ramach konkursu Pomorski Pracodawca Roku, przyznawaną szefom najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw – otrzymało tym razem dwoje menedżerów: Barbara Sergot-Golędzinowska, twórczyni sukcesu Grupy Base, członek Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, oraz Bogdan Górski, założyciel prężnie działającej na rynku budowlanym i deweloperskim spółki PB Górski.
Zbigniew Canowiecki, Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza” przypomniał o inicjatywie o nazwie „Mieszkanie i praca dla rodaka„, którą w ubiegłym roku realizowali „Pracodawcy Pomorza”. Dotyczyła organizacji pomocy repatriantom i uchodźcom polskiego pochodzenia, którzy uciekali z ogarniętej wojną wschodniej części Ukrainy. Na sali obecne były trzy rodziny ukraińskie, wokół których został roztoczona opieka – otrzymały mieszkania, zatrudnienie, zabezpieczenie finansowe. Tym pomorskim przedsiębiorcom, którzy udzieli tak potrzebnego wsparcia z odruchu serca, podziękował w trakcie uroczystości Jakub Skiba, Wiceminister z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżniono Przedsiębiorstwo Budowlane „Górski”, Przedsiębiorstwo Budowlane „Kokoszki”, Lotos Oil sp. z o.o, Fundację Energa, Lux Med sp. z o.o., Fundację dla dzieci Vivadental, Carrefour Polska, Zakład Usług Inżynierskich Eldro-FL, Lyreco oraz Pomorską Radę Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Pochwała należała się także Miastu Gdańsk, które od wielu lat jest zaangażowane w program repatriacji rodzin polskiego pochodzenia m.in. z Kazachstanu i Uzbekistanu. W Gdańsku mieszka 50 takich rodzin, w tym 30 rodzin przybyłych na zaproszenie Prezydenta Pawła Adamowicza.
Nagrodzone firmy:
MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO (do 50 pracowników):
BMB Santech, działająca na polskim rynku od 1992 roku. Przedsiębiorstwo jest profesjonalnym wykonawcą w zakresie prac instalacyjnych, w szczególności w zakresie nowoczesnych systemów grzewczych, instalacji technologicznych dla przemysłu farmaceutycznego, paliwowego i stoczniowego oraz ogólnie stosowanych instalacji w budownictwie i infrastrukturze miejskiej. Firma była odpowiedzialna m.in. za modernizację systemów ciepłowniczych miasta Gdańska, Gdyni, Kościerzyny, Redy, Malborka, Piły, Wejherowa oraz na terenie Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, jak również w zakresie przebudowy systemów drogowych Gdańska – uczestniczyła między innymi w budowie ul. Słowackiego. Firma zatrudnia obecnie 35 osób.
ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWO (od 51 do 250 pracowników):
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, który administruje terenami największego portu morskiego o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, będący ważnym międzynarodowym węzłem transportowym zlokalizowanym na południowym wybrzeżu Bałtyku (najdynamiczniej rozwijającym się rejonie kontynentu europejskiego). To ważny inkubator przedsiębiorczości generujący kilka tysięcy miejsc pracy, który w 2015 roku doceniony został m.in. nagrodą Wojewody Pomorskiego za wybitne usługi dla województwa i aktywnie wspieranie rozwoju regionu. Zatrudnia 248 osób.
DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO (powyżej 240 pracowników):
Steico, firma produkująca szeroką gamę materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego oraz niezwykle wytrzymałe i zarazem lekkie belki dwuteowe na konstrukcję ścian, dachów i stropów. Ekologiczne produkty budowlane pozwalają na projektowanie i budowę domów w standardzie energooszczędnym, jak również w standardzie pasywnym. Rozpoczęta w 2015 roku produkcja drewna klejonego warstwowo z fornirów (LVL) znakomicie zwiększyła przewagę konkurencyjną firmy, która zatrudnia obecnie 970 osób.
„Złoty Oxer”
Integralną częścią Konkursu jest „Złoty Oxer” – nagroda specjalna. Jej nazwa pochodzi od niezwykle trudnej do pokonania przeszkody w zawodach hipicznych – Oxera. Sport ten kojarzony jest z elegancją, sukcesem, i najwyższą jakością do czego przedsiębiorcy zawsze dążą. Ta wyjątkowa nagroda przyznawana jest dla osoby, która dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji stworzyła firmę pokonując przez lata kolejne trudne przeszkody i wyzwania. W działalności każdego przedsiębiorcy ważna jest wizja rozwojowa firmy oraz konsekwencja w realizacji przyjętych celów strategicznych.
„Złoty Oxer” trafił tego roku do dwóch osób:
- Barbary Sergot-Golędzinowskiej, autorki sukcesu Grupy Base działającej od 1990 roku, w skład której wchodzą Base Group specjalizująca się w spawaniu konstrukcji ze stali czarnej i nierdzewnej, Wartmann Base –spawanie i obróbka aluminium oraz BASE Promotion Services – import i dystrybucja reklamy materialnej. Ponad 90% produkcja sprzedawana jest na eksport: w większości do krajów skandynawskich. Wdrożone standardy zarządzania i jakości produkcji pozwalają spełnić potrzeby najbardziej wymagających klientów. Dysponuje ponad 7 tys. m. kw. powierzchni produkcyjnej oraz 500 m. kw. biurowej.
- Bogdana Górskiego, założyciela spółki PB Górski, ze stuprocentowym polski kapitałem. Bogdan Górski dzięki determinacji i konsekwencji, w okresie 35 lat, stworzył prężną firmę budowlaną i deweloperską. Wśród ważnych inwestycji ostatnich lat należy wymienić renowację: osiedla Browar Gdański (wielokrotnie nagradzanej inwestycji) i zabytkowego dworku w Gdyni Orłowie pod hotel Quadrille Conference&Spa, modernizację Kamienicy Tobiasza oraz budowę centrum handlowo-usługowego Galeria Metropolia we Wrzeszczu.
Po raz pierwszy przyznana została Nagroda Specjalna dla Pracodawcy Roku 2015 Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Z rąk Prezydenta Pawła Adamowicza, Prezesa Zarządu Obszaru Metropolitalnego, odebrali ją przedstawiciele firmy Intel Technology Poland. Paweł Adamowicz był obecny na scenie również w trakcie wręczania Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, nagradzając Józefa Poltroka, właściciela firmy Łączpol, za hojne wspieranie pomorskiego sportu (finansowanie zespołu siatkarek ręcznych klubu sportowego Łączpol, grających w ekstraklasie; organizacja 15 turniejów młodzieżowych w piłce ręcznej; wsparcie finansowe w postaci stypendiów sportowych dla młodzieży w wieku 8-16 lat).