Gdynia po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu dużych miast atrakcyjnych dla biznesu, opracowanego przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej i magazyn ?Forbes”. W grupie miast liczących od 150 do 300 tysięcy mieszkańców uplasowała się na pozycji lidera przed Rzeszowem i Bielsko-Białą. Co więcej wynik, który osiągnęła dałby jej bardzo wysoką pozycję także wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców, a więc takich, które są stolicami województw.
W rankingu ?Forbesa” brana jest pod uwagę liczba nowych firm zgłoszonych w ciągu roku do Krajowego Rejestru Sądowego, a dokładniej przyrost spółek w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W przypadku Gdyni wskaźnik ten wyniósł 1,85, co oznacza przewagę nad Szczecinem, Lublinem, Łodzią, Bydgoszczą i Gdańskiem.
Zdaniem ekspertów z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wysoki wynik Gdyni można uzasadnić faktem, że jest to sprawdzone miejsce do lokowanie inwestycji, w którym od lat dobrze wiedzie się wielu inwestorom. Gdynia jest ponadto liderem wszelkiego rodzaju zestawień osiągnięć gospodarczych miast czy wyników badań ekspertów. Liczy się też dostępność wykwalifikowanych pracowników i obecność innych firm działających w tej samej branży.
W Gdyni coraz częściej swoje centra lokują inwestorzy z dużym kapitałem zagranicznym. Miasto cieszy się zainteresowaniem firm i spółek z krajów skandynawskich, Francji, Niemiec, krajów Beneluxu, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, ale także Azji i Ameryki Północnej. Jedną z najważniejszych w ostatnim czasie decyzji związanych z wyborem Gdyni przez kapitał zagraniczny było otwarcie w mieście centrum indyjskiego holdingu WNS, plasującego się wśród światowych liderów usług biznesowych. Inne znane korporacje i spółki, które wybrały Gdynię w ostatnim czasie to Rolls Royce Poland Sp. z o.o., Thomson Reuters, Geoban SA, Sony Pictures Entertainment czy Grupa Nordea.