Mimo dobrej sytuacji gospodarczej w Szwecji, deficyt w sektorze finansów publicznych ma osiągnąć 2,3 % PKB, co oznaczałoby rekordową sumę 87 miliardów koron. Dla porównania, w roku 2012 dług publiczny wynosił 1,3 % PKB.
Z najnowszych prognoz Krajowego Urzędu Zarządzania Finansami w Szwecji (Ekonomistyrningsverket) wynika także, że w 2015 roku deficyt z powrotem zmaleje do poziomu 1,3 %. Nadwyżka ma zostać osiągnięta nie wcześniej niż w 2018 roku.
Przyczynę słabszej kondycji szwedzkich finansów publicznych stanowią głównie niskie podatki. – Dywidendy ze spółek państwowych i Riksbanken* są również znacznie niższe niż w zeszłym roku ? wyjaśnia ESV.
W związku z deficytem rząd planuje wdrożenie reform w ramach przeciwdziałania nadmiernym wydatkom. Prawdopodobieństwo szukania oszczędności w świadczeniach rodzinnych i zdrowotnych jest niskie, za to planowane jest podwyższenie podatków.
Finansowy kryzys dotyczy także Ministerstwa Obrony Narodowej Szwecji. W kasie państwa brakuje około 50 miliardów koron na zakup wyposażenia militarnego.
Wyniki gospodarczych statystyk są natomiast pozytywne, jeśli chodzi o wskaźniki inwestycji i eksportu, które wzrastają, pomimo słabej koniunktury w państwach europejskich. W Szwecji rosną także wydatki na konsumpcję. Celem rządu jest utrzymanie inflacji na poziomie 2 %.
Źródła: www.di.se