Bob Dylan laureatem literackiej nagrody Nobla 2016

ienktkpturbxy8zzduyywixmgyyodzizgexzdg5nzfknjcyywqzogezzi5qcgetlqmazm_ncjfnbnstbc0dfm0bvjuh2tivchvsc2ntcy9nrefflze0mgixy2zln2ywywm1mmvkyzaxmgq3mdk3ogu4ngjllnbuzwdcaa

Bob Dylan został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Jak argumentowano, nagrodę tę przyznano Dylanowi za “tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”.

Do tej pory literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 112 osób. W gronie tym znalazło się czworo Polaków – Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska. Laureatów wyłania Akademia Szwedzka – instytucja zajmująca się promowaniem literatury i języka szwedzkiego.

Od lat nagroda ta wzbudza wiele kontrowersji, zwłaszcza, że nie dostali jej niektórzy autorzy, którzy weszli do klasyki literatury światowej XX wieku. Wśród wielkich a pominiętych nazwisk są między innymi, Marcel Proust, James Joyce, Vladimir Nabokov, Jorge Luis Borges i Julio Cortazar.

Dwukrotnie w historii, osoby nagrodzone literackim Noblem odmówiły jego przyjęcia. Był to Borys Pasternak, który zrobił tak pod wpływem nacisków władz Związku Radzieckiego oraz Jean-Paul Sartre, który uznał, że odebranie jej uniemożliwiłoby mu bycie filozofem.

Akademia Szwedzka potrafi zaskakiwać. W 1997 roku Nobla niespodziewanie przyznano autorowi sztuk teatralnych Włochowi Dario Fo, a w 2004 roku Austriaczce Elfriede Jelinek. Wśród Polaków niezmiennie od lat jako kandydat do Nagrody Nobla wymieniany jest poeta Adam Zagajewski. Mianem “noblistki przyszłości” szwedzkie media określają z kolei Olgę Tokarczuk. W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Białorusinka Swietłana Aleksijewicz. Był to pierwszy przypadek, by nagroda ta trafiła do rąk reportera. Po raz pierwszy literackiego Nobla przyznano w 1901 roku.

Oficjalna lista kandydatów do Nagrody Nobla jest tajna, a dokumenty dotyczące wyboru noblisty ujawniane są dopiero po 50 latach.

(onet.pl/ PSIG)

Archiwa