AstraZeneca po raz kolejny odrzuca ofertę koncernu Pfizer

Brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca odrzucił ofertę przejęcia przez największą firmę farmaceutyczną świata, Pfizer. Oferta warta 70 miliardów funtów (118 mld dol.) nie została przyjęta przez zarząd.

Pfizer podkreśla, że była to czwarta z kolei oferta i nie będzie jej już ponawiał. ? Jest to ostateczna propozycja i suma nie zostanie podniesiona ? powiedziała Lisa O’Neill, rzecznik prasowy Pfizer.

Pierwsza propozycja została złożona w styczniu tego roku. Już wtedy została błyskawicznie odrzucona. Pod koniec kwietnia, amerykański gigant rynku farmaceutycznego ponownie złożył ofertę i zaproponował 60 mld funtów w gotówce (50 funtów za akcję). Następnie sumę przebijano jeszcze dwa razy: do 53,5 i 55 funtów za akcję. Wartość transakcji miała wynieść łącznie 69 mld funtów. Zarząd firmy AstraZeneca uważa jednak, że proponowana suma nie odzwierciedla rzeczywistej wartości przedsiębiorstwa. Oczekiwano propozycji co najmniej na poziomie 58,85 funta za akcję.

Akcjonariusze AstraZeneca są rozczarowani decyzją zarządu. – Nie uważamy, aby zarząd działał na korzyść akcjonariuszy. Apelowaliśmy już, aby sprawa została ponownie przedyskutowana ? powiedział menadżer funduszu jednego z największych inwestorów przedsiębiorstwa.

Próba przejęcia od samego początku budziła żywe emocje w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Byłaby to jedna z największych tego typu transakcji w historii. Propozycja wykupu akcji miała wielu przeciwników. Brytyjskie związki zawodowe obawiały się o utratę miejsc pracy. (Astra ma ponad 7 tys. pracowników Wielkiej Brytanii i 50 tys. na całym świecie.) Rząd szwedzki oraz brytyjscy naukowcy przewidywali natomiast, że połączenie dwóch koncernów spowodowałoby cięcia wydatków na badania naukowe.

Po ujawnieniu informacji o odrzuceniu oferty akcje AstraZeneca spadły o 12 proc.

Inicjatywa wykupu akcji była kolejną próbą stworzenia największego koncernu farmaceutycznego na świecie, który miałby centralę w Nowym Jorku, ale podatki płaciłby w Wielkiej Brytanii, gdzie są niższe niż w USA.

Fabryki AstraZeneca znajdują się w 16 krajach. Koncern zatrudnia pracowników także w Polsce. Firma produkuje leki na potrzeby wielu działów medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii oraz antybiotykoterapii.

Największe firmy farmaceutyczne na świecie

* (Wartości w miliardach dolarów)

 

firmy farmaceutyczne

www.wyborcza.biz.pl, www.dn.se, www.rynekzdrowia.pl

Archiwa