Dynamika produkcji przemysłowej w Szwecji rośnie ? wynika z danych opublikowanych w tym tygodniu przez Swedbank. W lipcu indeks PMI wyniósł 55,2 wobec poziomu 54,8 odnotowanego miesiąc wcześniej.
Wskaźnik okazał się być nieco większy niż oczekiwano i daje nadzieję na ożywienie w sektorze produkcyjnym, twierdzi ekonomista banku NORDEA Torbjörn Isaksson.
– Wierzymy, że PKB wzrośnie oraz że koniunktura będzie lepsza w drugim półroczu tego roku. Spodziewamy się, że tendencje w eksporcie również będą wyglądały bardziej pozytywnie ? prognozuje Isaksson.
Liczba nowych zamówień w Szwecji zwiększała się przez dwanaście miesięcy z rzędu, podczas gdy statystyki dla innych krajów EU były o wiele mniej optymistyczne. Indeks PMI dla strefy euro w lipcu b.r. kształtował się na poziomie 51,8, co oznacza niezmienioną wartość w porównaniu z wynikiem z poprzedniego miesiąca.
Jeśli chodzi o produkcję przemysłową w Polsce, to w ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 1,7 %. Indeks PMI dla Polski wyniósł 50,30 pkt w czerwcu b.r. Najsilniejszy wzrost produkcji zaobserwowano m.in. w branżach: meblarskiej (10,2%), metali (9,1%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (8,5%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (6,7%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (4,4%).
Najnowsze dane opublikowane przez firmę Markit wskazują na spadek polskiego PMI o 0,9 pkt m/m do poziomu 49,4 w lipcu b.r. Na spadek głównego wskaźnika PMI w lipcu wpłynęły cztery z jego pięciu komponentów, za wyjątkiem poziomu zatrudnienia, jednak ogólne pogorszenie sytuacji w sektorze było niewielkie, podkreśla Markit.
“Głównym czynnikiem, który w lipcu wpłynął na pogorszenie sytuacji w sektorze przemysłowym był spadek liczby nowych zamówień. Ponadto tempo tego spadku było najszybsze od kwietnia 2013 roku” – czytamy w komunikacie.