W ostatnim czasie retoryka dotycząca ryzyka wojny w Szwecji znacznie się zaostrzyła. Minister Obrony Cywilnej Carl-Oskar Bohlin (partia Moderatów) stwierdził podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu Folk i Försvar, że Szwecji może grozić wojna a Szwedzi muszą podjąć działania, aby wzmocnić siły obronne kraju. Dowódca sił zbrojnych Micael Bydén (ÖB) przedstawił podobną argumentację, mówiąc o tym, że społeczeństwo musi zrozumieć powagę sytuacji i odpowiednio do niej się przygotować. Równocześnie Komisja Obrony stwierdza w swoim najnowszym raporcie, że Szwecja powinna przygotować się na sytuację wybuchu wojny. Wypowiedzi wzbudziły duże zainteresowanie i wstrząsnęły opinią publiczną.
Ryzyko agresji Rosji na sąsiednie kraje
Tło tych sformułowań stanowi agresywna wojna prowadzona przez Rosję na Ukrainie, brutalna i krwawa wyniszczająca wojna, w której Rosja udowodniła, że jest gotowa najechać sąsiadujący kraj i wszelkimi dostępnymi środkami próbować zniszczyć ukraińskie społeczeństwo. Tym samym Rosja wkroczyła na drogę, która będzie oznaczać długotrwałą konfrontację z Zachodem, również ze Szwecją, położoną nad Morzem Bałtyckim.
Szwedzcy decydenci obawiają się, że jeśli Rosja wygra wojnę na Ukrainie, wówczas wzrośnie zagrożenie inwazji Rosji na inne sąsiednie kraje. Zwiększyłoby to ryzyko wciągnięcia Szwecji w wojnę, jako, że w szwedzkim parlamencie Riksdagu panuje szeroki konsensus polityczny co do dalszego wspierania Ukrainy zarówno finansowo, jak i militarnie.
Jednocześnie Policja ds. Bezpieczeństwa, FRA oraz służby wywiadowcze informują o podwyższonym poziomie wywiadowczym w Szwecji. Zainteresowanie dotyczy systemów wojskowych oraz technologii cywilnej, która może zostać wykorzystana w czasie wojny. Chodzi min. o wywieranie wpływu obcego państwa na opinię publiczną za pomocą dezinformacji. Jeszcze innym obszarem jest wojna hybrydowa. W ostatnim czasie np. system GPS na obszarze Morza Bałtyckiego został narażony na poważne zakłócenia, które dotknęły m.in. szwedzki ruch lotniczy. Podejrzewa się, że stoi za tym Rosja.
Podobnie Finlandia oskarża Rosję o wojnę hybrydową, gdy uchodźcy są przewożeni przez Rosję na granicę fińską w celu ubiegania się o azyl w Finlandii. Po tych wydarzeniach Finlandia tymczasowo zamknęła granicę z Rosją. Za ostrzeżeniami rządu i ÖB o zwiększonym ryzyku wojny stoi więc wiele różnych czynników.
Przygotowanie społeczeństwa wobec rosnącego zagrożenia
Wraz z rosnącym zagrożeniem chodzi także o przygotowanie psychologiczne społeczeństwa na wypadek ewentualnego kryzysu, reorganizację systemu obronności i zwiększenie świadomości społecznej co do zagrożenia i powiązanych z nim ryzyka, tak by wzmocnić kondycję obronną społeczeństwa.
Svt.se, na podstawie analizy Matsa Knutsona
Zdjęcie Sr.se, Micael Bydén (ÖB)