Turcja przestaje się sprzeciwiać członkostwu Szwecji w NATO. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na jak najszybsze przekazanie tureckiemu parlamentowi protokołu akcesyjnego Szwecji do NATO – poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu z Erdoganem i premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
–To historyczny dzień, uznał Jens Stoltenberg. Tekst, w którym sformułowano porozumienie, opiera się na punktach uzgodnionych przez Turcję, Finlandię i Szwecję na ubiegłorocznym szczycie NATO w Madrycie. – W tekście omówiliśmy teraz, jak wdrożyć i zintensyfikować walkę z terroryzmem, jak ściślej współpracować jako sojusznicy i jak zapewnić zniesienie ograniczeń w wywozie broni. Ze Szwecją jako członkiem NATO będzie silniejsze i bezpieczniejsze, – powiedział Jens Stoltenberg.
Również Węgry poprą szwedzki wniosek.
Szwedzkie media przytaczają komentarze spływające ze świata i w kraju:
W oświadczeniu na stronie internetowej Białego Domu prezydent USA Joe Biden wita Szwecję w sojuszu słowami: „Gotowi do współpracy z Erdoganem w celu poprawy obrony i odstraszania w obszarze euroatlantyckim. Nie mogę się doczekać powitania premiera Kristerssona i Szwecji jako naszego 32. sojusznika w NATO”.
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö pisze na Twitterze: „Często mówiłem, że członkostwo Finlandii w NATO nie jest kompletne bez członkostwa Szwecji. Teraz jesteśmy o krok bliżej do ukończenia. Ze Szwecją cały sojusz staje się silniejszy”.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock gratuluje Szwecji na Twitterze słowami: „Dobre wieści z Wilna: wreszcie droga dla Turcji jest jasna, aby ratyfikować członkostwo Szwecji w #NATO. Nasze wspólne wysiłki opłaciły się. W wieku 32 lat wszyscy razem jesteśmy bezpieczniejsi”.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen pisze, że jest to: „Historyczny krok w Wilnie. Z zadowoleniem przyjmuję ważny krok, który Turcja obiecała zrobić, aby ratyfikować przystąpienie Szwecji do NATO”
(Twitter)
“Członkostwo w NATO zwiększa bezpieczeństwo Szwecji i narodu szwedzkiego – stwierdziła przewodnicząca Partii Socjaldemokratów Magdalena Andersson, była premier Szwecji, która w czasie swej kadencji pracowała na rzecz członkostwa w Sojuszu.
Wraz z włączeniem Szwecji do NATO kończy się 200 -letni okres neutralności kraju.
TVN 24, SR.se, svt.se
Foto: Henrik Montgomery/TT