Wzmocnienie bezpieczeństwa i demokracji w Europie priorytetami szwedzkiej prezydencji w OBWE w 2021 r.

Szwedzka prezydencja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) skupi się w 2021 roku nad wzmocnieniem istotnej roli organizacji w przyczynianiu się do bezpieczeństwa w regionie. Dla Szwecji i wszystkich innych uczestniczących państw zobowiązania leżące u podstaw OBWE są kamieniem węgielnym naszego wspólnego bezpieczeństwa-powiedziała minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde podczas posiedzenia stałej rady OBWE 14 stycznia.

– OBWE ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Szwecji i Europy. To OBWE broni europejskiego systemu bezpieczeństwa a integralność terytorialna i nienaruszalność granic, zakaz użycia siły oraz prawo państw do dokonywania niezależnych wyborów w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa bez wpływu innych krajów to filary tego porządku, mówiła pani minister prezentując program. Pierwszym priorytetem Szwecji dla szwedzkiej prezydencji będzie wzmocnienie bezpieczeństwa i demokracji w Europie i w najbliższym nam obszarze.

Szwecja będzie chronić szeroko pojętą koncepcję bezpieczeństwa OBWE. Tak więc sporo miejsca zostanie poświęcone inicjatywom skupiającym się na demokracji, prawach człowieka i praworządności, a także równości płci, zapowiadała Ann Linde.

Źródło tekstu i foto: regeringskansliet, regeringen.se

Archiwa