Ogólnopolski Szczyt Energetyczny Gdańsk 2017 25-26 kwietnia

W Gdańsku odbył się Ogólnopolski Szczyt Energetyczny Gdańsk 2017. Hasło konferencji to „Polska gospodarka wobec wyzwań przyszłości”.

Poruszane tematy to przede wszystkim Pakiet Zimowy zaproponowany przez Komisję Europejską pod koniec 2016 roku. Ta reforma unijnego rynku energii ogranicza między innymi wsparcie przez mechanizmy rynku mocy nowych instalacji, tj. tych, dla których decyzja inwestycyjna, czyli rozstrzygnięty przetarg na budowę, została podjęta przed planowanym wejściem w życie rozporządzenia w dniu 1 stycznia 2020 r., a które emitują mniej niż 550g CO2/kWh – co wyklucza elektrownie węglowe.

W pakiecie Komisja zaproponowała też zakaz urzędowej regulacji cen elektryczności, prawo do sprzedaży mocy wytworzonych w przydomowych instalacjach, elastyczne, reagujące na ceny kontrakty – to propozycje przedstawione.

Herbert Gabryś mówił o tym, że „ciągłość dostaw surowców i energii jest kosztowna. Państwo powinno wyznaczyć w podstawowych dokumentach jakie są bezpieczne wartości jakimi ma operować” dodał, że „brak nam czegoś co można nazwać wizją energetyczną państwa”. Według eksperta Pakiet Zimowy nie powinien nas zaskakiwać, nie jest on czymś nowym, jest efektem prowadzonej do tej pory polityki Komisji Europejskiej. – Jest to także wynik działań krajów zasobniejszych – podkreślił Gabryś.

Bilansowanie mocy i wyśrubowane normy dotyczące emisji są według eksperta jasnym sygnałem jakie działania nie będą przez Komisję Europejską akceptowane. Poddał również wątpliwość czy pakiet regulacyjny nad, którym pracuje minister Tchórzewski będzie miał rację bytu. Jane przesłanie, że mamy zrezygnować z węgla nie powinno dziwić, jak ponownie podkreślił Gabryś, ze względu na działania podejmowane przez kraje zasobniejsze. Gabryś uważa, że „nie wygramy z Pakietem Zimowym”.

Krzysztof Jackowski zauważył, że „strategia rządu jest jasna. Rząd chce zapewnić poprzez węgiel bezpieczeństwo energetyczne. Dyskusja się toczy. Rząd szuka sojuszników. Dokument, o którym rozmawiamy ma ponad 1000 stron, nie jest łatwym dokumentem do pracy. Rząd liczy na to, że próg 550g zniknie, nie jest on dla nas akceptowalny”.

Paneliści mówili także o tym, że założenia Pakietu Zimowego pokazują, że wspólne cele powinny być realizowane poprzez indywidualne działania, działania oparte o lokalne zasoby. – Własna droga dojścia do wyznaczonych celów jest możliwa, udowodniliśmy to skutecznie ograniczając emisję gazów cieplarnianych – mówił Herbert Gabryś.

Źródło: biznesalert.pl

Archiwa