Szwedzki Northvolt otwiera supernowoczesną fabrykę baterii w Gdańsku

Firma Northvolt ogłosiła dzisiaj otwarcie supernowoczesnego zakładu specjalizującego się w produkcji systemów bateryjnych na skalę przemysłową. Uruchomienie produkcji w Gdańsku jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie europejskiego rynku na kompleksowe rozwiązania zasilania bateryjnego.

 

– W minionym roku zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost zainteresowania kompleksowymi rozwiązaniami bateryjnymi ze strony kilku naszych kluczowych segmentów klientów. Dzięki nowej fabryce będziemy w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu – powiedział Peter Carlsson, Prezes Zarządu i współzałożyciel Northvolt.

Zakład w Gdańsku, efekt partnerstwa Northvolt i South Bay Solutions, będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy produkcji modułów bateryjnych i rozwiązań do magazynowania energii. W Gdańsku powstanie także centrum badawczo-rozwojowe wspierające produkcję.

Regionalny klaster przemysłu elektrotechnicznego

Moduły bateryjne produkowane w Gdańsku będą składać się z obudowy mieszczącej ogniwa baterii, elektroniczny układ sterowania oraz system chłodzenia i ogrzewania. Jako całość dostarczać będą energię do produktów końcowych, takich jak zasobniki energii czy maszyny górnicze.

Produkcja ogniw baterii i systemów bateryjnych w to dwa różne procesy przemysłowe. Produkcja ogniw jest bardzo energochłonnym procesem chemicznym, który Northvolt planuje uruchomić w Skellefteå w Szwecji pod koniec 2020 roku. Produkcja systemów bateryjnych to z kolei mechaniczny i elektromechaniczny proces montażu. Dzięki nowemu obiektowi w Gdańsku firma wykorzysta potencjał rozwijającego się w regionie klastra przemysłu elektrotechnicznego.  Bliskość dobrze rozwiniętego ekosystemu łańcucha dostaw, rynków pracy i odbiorców końcowych w Europie odegrały równie istotną rolę w decyzji o wyborze lokalizacji.

– Inwestycja firmy Northvolt to efekt współpracy kluczowych instytucji w regionie, które pod wspólną marką „Invest in Pomerania” od siedmiu lat z sukcesami budują pozytywny klimat inwestycyjny na Pomorzu – mówi Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. – To firma, która doskonale wpisuje się w wyzwania zrównoważonego rozwoju stojące przed pomorską gospodarką – dodaje.

Produkcja w Gdańsku  rozpocznie się w 2019 roku, początkowo dostarczając na rynek 10 tyś. modułów rocznie. W miarę zwiększania produkcji ogniw bateryjnych w Szwecji, także  moce produkcyjne gdańskiej fabryki będą stopniowo rozbudowywane.

Kluczowe informacje o inwestycji:

  • Rozpoczęcie produkcji: 2019
  • Zdolność produkcyjna: początkowo 10 000 modułów rocznie
  • Zatrudnienie: początkowo 100 osób

Szwedzki Northvolt otwiera supernowoczesną fabrykę baterii w Gdańsku

Archiwa