Stefan Löfven w Białym Domu

Premier Szwecji Stefan Löfven spotkał się we wtorek z Donaldem Trumpem w Białym Domu w związku z ogłoszeniem przez prezydenta USA, że zamierza nałożyć wyższe cła na importowaną stal i aluminium. Löfven jest pierwszym europejskim przywódcą, który spotkał się z Trumpem w tej sprawie.

Na konferencji prasowej niezgoda obu polityków była wyraźnie widoczna: “Wolny handel jest dla nas ważny” – mówi Stefan Löfven.

Stefan Löfven i Donald Trump rozmawiali o nowych taryfach stali, Korei Północnej oraz stosunkach między Szwecją a Stanami Zjednoczonymi: “Jesteśmy wdzięczni za szwedzkie inwestycje w USA i czekamy na dalszy rozwój współpracy gospodarczej” – powiedział Trump

Podczas spotkania omówili między innymi innowacje i zrównoważone technologie. “Historia pokazała, że nasze kraje podzielają podstawowe wartości, takie jak demokracja i prawa człowieka, i silne partnerstwo, które wciąż ewoluuje” – powiedział Stefan Löfven.

Następnie skupiono się głównie na kwestiach związanych z handlem i bezpieczeństwem. Löfven i Trump są głęboko zaniepokojeni kwestiami handlowymi – według Trumpa UE była niesprawiedliwa wobec Stanów Zjednoczonych. Jego plan wprowadzenia podatków na stal i aluminium pozostaje aktualny.

Archiwa