Polska misja w Szwecji

Jak informuje Agencja ds. Ochrony Cywilnej w Szwecji,  sytuacja jest nadal bardzo trudna, pomimo, że ilość pożarów zmalała, ogień nadal obejmuje 25 000 ha terenów leśnych. Polska misja składająca się ze 139 strażaków i 44 pojazdów jest od wczoraj w docelowym miejscu, w Sved, gdzie rozpoczną swe działania.Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.
W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy). Polski konwój był na trasie przejazdu owacyjnie witany przez Szwedów, co chętnie opisują szwedzkie media.

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej

Obecnie najbardziej zagrożone pożarem są regiony Gävle, Jämtland i Dalarna, a wskutek postępującej suszy zwiększyło się również zagrożenie w środkowej części kraju, powiedziała na konferencji prasowej szefowa Agencji Britta Ramberg.

W porannych wiadomościach SVT oprócz zdjęć przedstawiających sytuację jest wypowiedź szefa polskiej misji Michała Langnera

https://www.svt.se/nyheter/flera-skogsbrander-i-landet 

Archiwa