Nordea poza Szwecją?

Bank Nordea zapowiada, że wyprowadzi się ze Szwecji wskutek zapowiadanego przez rząd podniesienia składki na bankowy fundusz gwarancyjny w latach 2017 i 2018 roku z 1090 mln do 1500 mln koron szwedzkich. Fundusz ma pokrywać ewentualne straty banków w przypadku nowego kryzysu bankowego. Mówi się o rejestracji głównej siedziby Nordea w Finlandii.
Wyprowadzka ze Sztokholmu będzie miała ogromne znaczenie dla Szwecji i Sztokholmu, gdzie jest obecnie siedziba banku. Na najnowszej liście największych firm 2000 firm notowanych na giełdach Forbes jest aż  26 szwedzkich przedsiębiorstw, w tym 23 w samej stolicy kraju, co potwierdza, że Sztokholm należy do gospodarczej światowej elity. Wycofanie się Nordea będzie miało duże konsekwencje nie tylko ze względu na zmniejszenie miejsc pracy ale również zaburzy  koncentrację wiodących firm w Sztokholmie i tym samym rolę Szwecji w świecie, piszą na stronie Stockholms Handelskammare, Izby Gospodarczej Sztokholmu eksperci Maria Rankka och Andreas Hatzigeorgiou.
Tymczasem Nordea w Polsce mimo sprzedaży aktywów trzech spółek do PKO BP, zatrudnia 2000 osób i jest obecna w Trójmieście. W ramach Nordea Bank AB powstał w styczniu 2014 roku, w Gdyni, pion IT Nordea skandynawskiego koncernu. Nordea Bank AB SA Oddział w Polsce jest oddziałem szwedzkiego banku Nordea i zajmuje się wsparciem skandynawskich departamentów i oddziałów. Nordea Bank Polska istniała od połowy 1999 r. w wyniku podpisania umowy Banku Komunalnego w Gdyni z Nordea Bank AB do  czerwca 2013 r. Główna siedziba banku była w Gdyni.
Bank Nordea powstał w wyniku połączenia się kilku skandynawskich banków, fińskiego  Merita Bank, szwedzkiego Nordbanken, duńskiego Unibanku oraz norweskiego Christiania Bank. Obecnie Grupa Nordea posiada około 700 oddziałów w 16 krajach świata, zatrudnia ponad 32 tys. pracowników. Bank Nordea pod koniec 2016 roku zrzeszał kapitał ponad 10 milionów klientów prywatnych oraz 0,5 miliona przedsiębiorstw. Bank obsługuje przez internet ponad 5,2 milionów klientówdokonujących ponad 200 milionów operacji rocznie.

Czytaj więcej na:
http://biznes.trojmiasto.pl/Bank-Nordea-ucieka-ze-Szwecji-W-Polsce-koncern-zatrudnia-juz-2-tys-osob-n113791.html#tri

 

Archiwa