Louise Glück lauretką literackiej Nagrody Nobla 2020

Amerykańska poetka zadebiutowała w 1968 roku tomem „Firstborn” i uważana jest za jedną z najbardziej wpływowych, współczesnych amerykańskich poetów.

 

Mats Malm, sekretarz Akademii Szwedzkiej, przedstawił podczas konferencji prasowej tegoroczną laureatkę Nagrody o godzinie 13 w czwartek w siedzibie Akademii w Börshuset w Sztokholmie. Decyzja uzasadniona była słowami: „za niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem sprawia, że indywidualna egzystencja człowieka staje się wszechświatowa”

 

Louise Glück urodziłą się w Nowym Jorku w 1943 roku. Dorastała na Long Island i jest pochodzenia żydowsko-węgierskiego. W swoich wczesnych dziełach skupiała się na takich tematykach jak nieudane romanse, relacje rodzinne oraz egzystencjonalna rozpacz.

 

– Po swoim debiucie tomem „Firstborn” stała się jedną z najwybitniejszych liryków amerykańskiej literatury współczesnej – mówi Anders Olsson, przewodniczący Komitetu Noblowskiego.

 

– Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie możliwe w tym roku zorganizowanie tradycyjnego bankietu ze zwycięzcami w Sztokholmie. Ceremonia wręczenia nagród zostanie zaaranżowana we współpracy z instytucją znajdującą się w pobliżu laureata, mówi Mats Malm.

 

Glück otrzymała również nagrodę National Book Award za swoją książkę „Faithful and Virtous Night” z 2014 roku oraz Nagrodę Pulitzera za książkę „The Wild Iris”.

 

 

Źródło: svt.se, opr. Kamila Kownacka PSIG

 

Foto: svt.se

Archiwa