Gospodarka Szwecji – najnowsze prognozy dla finansów publicznych

„Nasze przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego i stopy bezrobocia pozostają w dużej mierze niezmienione, natomiast finanse publiczne powinny być wyższe w porównaniu do ostatnich prognoz” – mówi Minister finansów Magdalena Andersson.

Oczekuje się, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,8 procent, a następnie spadnie do 2,2 procent w przyszłym roku. Prognoza dotycząca stopy bezrobocia pozostaje niezmieniona i prawdopodobnie będzie nadal spadać, natomiast stopa zatrudnienia będzie nadal utrzymywać się na tym samym poziome – najwyżej od ponad 25 lat.

Szacuje się, że finanse publiczne będą nieco mocniejsze, zarówno w tym roku, jak i później, niż prognozowano w grudniu. Na tendencję wzrostową wpływa przede wszystkim mniejsza ilość wydatków publicznych, jak i również większy zysków z dochodów podatkowych.

Ryzyko, że wzrost gospodarczy będzie jednak słabszy niż oczekiwano, pozostaje znaczący. „Dlatego tak ważne jest, aby rząd w czasie tego okresu wyborczego zamienił deficyt w nadwyżkę, dług publiczny zmalał, a bezrobocie zostało zmniejszone.” Szwecja jest więc dobrze przygotowana do walki z problemami i wszelkimi wyzwaniami gospodarczymi”, mówi Magdalena Andersson.

 

źródło: http://www.government.se

Archiwa